הבוקר בשעה 08:30 צפוי שר הביטחון, אהוד ברק, להיוועד עם נציגי יש"ע, ולדון עימם בהסלמה בחברון. ברק אינו מרוצה מגל האלימות השוטף את העיר, במהלכו נפצעו כמה מתנחלים ואנשי ביטחון. עם זאת, הוא מתנגד נחרצות לשפיכות דמים נוספת בעיר, וידגיש הבוקר בפני נציגי המתנחלים כי בדרך הזו לא ניתן להמשיך.

"החלטת בית המשפט העניין בית המריבה בחברון תבוצע" אמר אמש ברק בראיון לחדשות 2. המהומות סביב בית המריבה בחברון ממשיכות אתמול, ואפילו החריפו. המתנחלים בחברון, בעיקר נערים צעירים שמושפעים מבכירי הימין הקיצוני שמפעילים אותם: הם יידו אבנים לעבר פלסטינים, השתלטו על בתים נוספים והתעמתו עם שוטרים.

"ישראל היא מדינת חוק וההחלטה תבוצע בתוך מסגרת הזמן שקבע בית המשפט", אמר ברק. "הרצון שלנו הוא לנסות כל דרך כדי לסיים את העניין בלי אלימות וחלילה שפיכות דמים. אני לא מדבר לא מדבר על פשרות אלא מיצוי הסיכוי שהמצב בבית המריבה בחברון לא יגיע לשפיכות דמים".

ברק התייחס לניסיונות ההידברות עם הנהגת המתנחלים. "אני לא מצר על שום סוג של הדברות, לא עם ההנהגה של יש"ע ולא עם ההנהגה בחברון. אני מכבד את כל הקולות, כולל של המתיישבים בחברון. אני קורא להם לא להגיע לשפיכות דמים וכל מי שיכול להפעיל את השפעתו בעניין, שיעשה".

שר הביטחון הדגיש: "שום דבר לא יגרום לנו לאפשר לחבורה קטנה וקיצונית ככל שתהיה לערער את המדינה וחוקיה. ייתכן שאנחנו עומדים בפני גל ביהודה ושומרון. המאבק יקרה ויתממש. מדינת ישראל תבטיח את מרותה על אזרחיה - גם אם זה יהיה מאבק נוקשה".

הערב התייחסה לאירועים בחברון גם שרת החוץ ויו"ר קדימה, ציפי לבני: "כשמסתכלים על מה שקורה בחברון צריכים להיות ברורים, לא מדובר רק בבית אחד או במקרה בודד. לצערי זה סיפור של קבוצה שלא מכירה בסמכותה של ממשלה לקבל החלטות, בסמכותו של ביהמ"ש לקבל החלטות ובסמכותם של צה"ל והמשטרה לפעול".

לבני המשיכה בביקורת החריפה על המתנחלים, תוך שהיא עוקצת גם כמה בכירים בקשת הפוליטית: "ישראל לא יכולה להיות מדינה שיש בה אזורים של מערב פרוע, שאת תופעה שחייבת להיפסק. אני יודעת שבערב בחירות מתפתים מתמודדים שלא לומר דברים מסוימים, כדי שיקבלו תמיכה מציבור מסוים. אני מצפה שכולם ידברו בקול רם ואחד- כל האזרחים כפופים לחוק, כל האזרחים שווים בפניו ואין מצב שאזרח ירים יד על חייל או שוטר".

לבני הוסיפה: "הנהגה פוליטית וחברתית בישראל, בעיקר זו שיש לה משמעות, הקבוצה הזו צריכה להיות ברורה ולהוקיע את זה אחרת התופעה לא תיעלם. אני לעולם לא אתאים את עמדתי למה שאנני מאמינה בו ולא למה שמישהו ירצה שאגיד כדי שיתמוך בי".

המהומות בחברון - סיקור מיוחד

המהומות בחברון: תיעוד מיוחד מבפנים

"לא ניתן להרים יד על הדמוקרטיה"