מתוך הסרטון שתיעד את האירוע (צילום: יוטיוב)
מעשי החייל תועדו ויבדקו בצה"ל (מתוך הסרט | צילום: יוטיוב

מערכת היחסים בין כוחות הביטחון לתושבים הפלסטינים באזור יהודה ושומרון חורגת לא פעם מהגבולות המותרים. סרטון שצילם בימים האחרונים פעיל של ארגון "בצלם" בדרום הר חברון, מתעד חייל שהתעלל לכאורה בכבשה השייכת לפלסטיני - וזאת כאמצעי ענישה.

תיעוד האירוע: החייל גורר את הכבשה מרגליה האחוריות

בסרטון, שצולם ב-2 באפריל, נראה חייל צה"ל ניגש לרועה צאן פלסטיני בשטחים הסמוכים להתנחלות עתניאל. לדברי הפעילים, הוא הורה לו לא לרעות במקום, למרות שלטענת הפלסטיני מדובר בפעילות חוקית שנעשית על שטח שנמצא בבעלות פרטית.

בתום דין ודברים בין השניים, נראה הפלסטיני מרים את ידיו, ככל הנראה לבקשת החייל. זמן קצר לאחר מכן ניגש החייל לאחת הכבשים בעדר, וגורר אותה מרגליה האחוריות. לדברי אנשי "בצלם", הוא אף איים לקחת את הכבשה מידי הרועה ולהעמיס אותה על אחד מכלי הרכב שהיו במקום, אך לאחר שהכבשה התנגדה, חדל ממעשיו ועזב את המקום.

בארגון "בצלם" אומרים כי לא מדובר בפעם הראשונה שבה חיילים פועלים בניגוד לנהלים בעידוד מחלקת הביטחון של ההתנחלויות. "הסרטון הזה מתעד טפח מתופעה מאוד רחבה של מניעת גישה לאדמות שבמסגרתה מונעים מפלסטינים לרעות ולעבד קרקעות שבבעלותם. הרבה פעמים רואים איך מחלקת הביטחון של ההתנחלויות מעודדת חיילים לגרש פלסטינים שיש להם אישור של המנהל האזרחי להיות במקומות האלה. במקרה הזה, מדובר ברועה צאן, שאין שום ויכוח לגבי זכותו לרעות במקום, אבל מה שאנחנו רואים זה פשוט פעולה בלתי חוקית. הרבה פעמים החיילים לא יודעים מה ההוראות. הם עושים מה שמחלקת הביטחון של ההתנחלויות אומרות להם לעשות", תגובת ארגון בצלם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "התנהגות החיילים בסרטון אינה עולה בקנה אחד עם הנורמות הנדרשות מחיילי צה"ל. האירוע מתוחקר ונבדק על ידי המפקדים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק