הפלסטינים יציינו את "יום הנכבה" ה-63 ל"אסון" תקומתה של מדינת ישראל ביום ראשון הקרוב, אך כבר היום נערכים אירועי מחאה במקומות שונים. למרות שבמערכת הביטחון העריכו כי אלו יעברו בשקט יחסי, נערכו שם בכוחות מתוגברים בניסיון לסכל מראש כל תרחיש שיוכל להוביל להסלמה. החשש הוא כי ניסיון ממשי ראשון לגרום להפרת סדר יתרחש מחר.

תהלוכות מחאה אחדות כבר נערכו אתמול ברחבי הגדה. משעות הבוקר נערכו במשטרת ירושלים ובמג"ב בכוחות מתוגברים במזרח העיר בכלל ובעיר העתיקה בפרט, לקראת תפילות יום השישי. בין היתר, הוגבלה כניסת המתפללים למסגדי הר הבית לגברים מגיל 45 ומעלה בעלי תעודות זהות ישראלית ולנשים בנות כל הגילאים.

על פי הדיווחים, מתפללים שלא הורשו להיכנס למתחם הר הבית בשעות האחרונות, קיימו תפילה אלטרנטיבית מחוץ למוזיאון הרוקפלר במזרח ירושלים. בתפילה השתתפו כ-8,000 בני אדם והיא הסתיימה מבלי שנרשמו אירועים חריגים. עם זאת, 47 תושבי מזרח ירושלים נעצרו בגין הפרת סדר בשכונות באב חוטה ואבו טור.

לפחות 3 שוטרים נפצעו במהומות, לקראת "יום הנכבה" שיצויין ביום ראשון. אחד מהשוטרים שנפגעו פונה לבית החולים במצב קל לאחר שהותקף ושניים טופלו במקום אחרי שנפגעו מידויי אבנים, גם הם באורח קל. המשטרה עצרה היום 47 מהמתפרעים.

ביומיים האחרונים ביצעה המשטרה מעצרים מקדימים של גורמים העשויים להתסיס מחאה. בסך הכל נעצרו 13 בני אדם.

בלבנון ממשיכים להיערך ל"צעדת הנכבה" לעבר הגבול

מפקד מחוז ירושלים הנכנס, ניצב ניסו שחם, יפתח היום ברחבת הכותל המערבי חפ"ק מיוחד בראשותו. נוסף על כך, יוחמרו הבדיקות הביטחוניות לכלי הרכב הנכנסים לעיר. אתמול הבהירו במשטרת ירושלים כי אנשיהם "יפעלו בנחישות כדי למנוע כל ניסיון להפר את הסדר מצד כל גורם". בצפון הארץ מתוכננת להיערך הערב עצרת ענק של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בכפר כנא.

דוח רשמי של הרשות לרגל יום הנכבה: "ב-2020 היהודים יהיו מיעוט בארץ"

בזמן שההכנות לקראת "צעדות השיבה" נמשכות במרץ, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הרשות דוח מיוחד הקובע כי כבר ב-2014 יחול שוויון במספר היהודים והערבים החיים בארץ, וב-2020 יהפכו הפלסטינים לרוב בין נהר הירדן לים התיכון.

בפתח המסמך, מסבירים מחבריו כי "בלשון הספרותית, נהוג להתייחס למילה 'נכבה' כאל אסון טבע כמו רעידת אדמה עזה, התפרצות קטלנית של הר געש או סופות חזקות. לעומת זאת, הנכבה של פלסטין היא תהליך של טיהור אתני המלווה בחורבן ובעקירה חמושה ושיטתית של עם מארצו, כדי שאת מקומו תתפוס אומה אחרת". בהמשך, צוין כי "הנכבה הפלסטינית התרחשה כחלק מתכניות צבאית דקדקנית מעשה ידי אדם, שלקחו בה חלק מדינות גדולות – והביאה לטרגדיה הגדולה שפקדה את העם הפלסטיני".
          
בהמשך, הסבירו הפלסטינים את השלכות ה"נכבה" על המצב הדמוגרפי בארץ וסקרו את נתוני האוכלוסין שלטענתם עדכניים לימינו אנו. "אירועי הנכבה, יחד עם הגירוש המאסיבי של הפלסטינים והכיבוש של יתר שטח פלסטין ב-1967 גרמו כולם יחדיו לאסון שפקד את העם הפלסטיני", נכתב בדוח.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק