צוללת הדולפין במהלך הרכבתה, ארכיון (צילום: העיתון קילר נחריכטן)
"שוברת שיוויון". הצוללת עוגנת בגרמניה | צילום: העיתון קילר נחריכטן

התשובה לגרעין האירני? הצוללת הגרמנית הגדולה ביותר שיוצרה מאז ימי מלחמת העולם השנייה עוגנת בימים אלו, תחת אבטחה כבדה, ברציף של חברת HDW ועוברת ניסויים אחרונים רגע לפני הגעתה לישראל. שמה בישראל יהיה אח"י תנין והיא תצטרף למערך הצוללת המתקדם של צה"ל ושל חיל הים, כך פרסמה אמש סוכנות הידיעות הגרמנית DPA.

הצוללת מסוג דולפין שאורכה 68 מטרים היא בעלת יכולות טכנולוגיות מתקדמות, ויכולת הנעה חשמלית ייחודית בשילוב עם מנוע דיזל רב עוצמה. על פי פרסומי סוכנות הידיעות הגרמנית, הצוללת יכולה, באופן תיאורטי, לשגר ולשאת עליה נשק גרעיני. ישראל קיבלה עד כה מגרמניה שלוש צוללת מתקדמות ואמורה לקבל שתיים נוספות עד לשנת 2013.

המשבר שאיים על העסקה

התקשורת בגרמניה מגדירה את מכירת הצוללת, המסובסדת במידה מסוימת על ידי משלם המיסים הגרמני, כמעוררת מחלוקת. גורמי שמאל במדינה הביעו את דאגתם מכך שגרמניה מחמשת את ישראל בנשק כה משמעותי ושובר שיווין.

ה"דולפין" במספנה בגרמניה (צילום: העיתון קילר נחריכטן)
אנשי הצוות הגרמנים עובדים על הצוללת | צילום: העיתון קילר נחריכטן

במהלך החודשים שקדמו להעברת הצוללת לישראל נשמעו קולות גם בקרב המערכת המדינית בגרמניה הקוראים למנוע את חימושה של ישראל. בחודש אוקטובר החליטה הקנצלרית אנגלה מרקל החליטה להשהות את ההחלטה לגבי העברת הצוללת על רקע תסכול שהיא חשה בכל הנוגע להתקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק