כמו בשני פיגועי הדריסה שאירעו בירושלים בשנה האחרונה, גם הפיגוע בבירה היום העמיד גיבור תורן. עוזי מהתבי הוא נהג מונית שעבר באזור קניון מלחה ברגעי הזוועה, ובקור רוח יוצא דופן שלף את אקדחו וירה במחבל הדורס שעה שזה ניסה לפגוע באמצעות הטרקטור בו נהג בכל הבא ליד.

מהתבי הועבר מיד לאחר המקרה לחקירת המשטרה, אך לפני כן הוא הספיק לדבר עם רעייתו וקרובי משפחה נוספים שסיפרו כי מצבו טוב והוא רגוע. אשתו של עוזי, מאיה, סיפרה לחדשות 2 באינטרנט כי קור הרוח של בעלה אפיין את התנהלותו גם ברגעים שלאחר הפגיעה במחבל. "הספקתי לדבר איתו בקצרה לאחר האירוע", אמרה. "הוא התקשר אליי ואמר לי שהוא ירה במחבל ולא יוכל לדבר כמה זמן".

מאיה מספרת על דמותו של עוזי: "הוא גיבור מטבעו. אנחנו כולנו מחכים לו בבית, וכמו שאני מכירה אותו - מרוב התרגשות הוא בטח לא יאכל שום דבר". כעת מצפים בני המשפחה בכיליון עיניים לשובו של הגיבור הביתה.

"נטרלתי אותו"

מהתבי עצמו, סיפר היום לחדשות 2 באינטרנט על השתלשלות האירועים: "ראיתי שהטרקטור מרים ניידת משטרה באוויר. הוא הפיל אותה על הרצפה והתחיל לגרור אותה לכיוון הנתיב השני של הכביש - לכיוון אוטובוס".

תאונה קטלנית בצפון. ארכיון (צילום: רויטרס)
הטרקטור הפוגע. תושייה של אדם אחד | צילום: רויטרס

מהתבי מספר כי שעה שעבר במקום, שהתה במונית שלו נוסעת. "אמרתי לה שתשב באוטו ולא תזוז", שחזר". ירדתי והלכתי לכיוון האירוע. נתתי במחבל שניים-שלושה כדורים, ונטרלתי אותו מההגה".

מהתבי עמד פנים מול פנים מול המחבל. "ראיתי את העיניים שלו", הוא אומר. "הטרקטור המשיך לנסוע, הוא רצה להכנס בניידת פעם נוספת. אני הייתי צמוד לטרקטור - הוא נתקע במדרכה בהילוך אחורי. לאחר מכן הצטרף אזרח נוסף, ויחד נצמדנו לטרקטור עד הגעת כוחות הביטחון".

שני שוטרים נפצעו קל

בפיגוע הדריסה היום בצהריים נפצעו שני שוטרים באורח קל, ושלושה עוברי אורח לקו בחרדה. סמוך לשעה 13:10 נסע נהג טרקטור לעבר ניידת המשטרה בשדרות בגין פינת גולומב בעיר. המחבל ניסה להרים את הניידת באמצעות כף הטרקטור. בהמשך הוא ניסה למעוך את הניידת, פגע בה בעוצמה וגם להתהפכותה.

שוטרת ושוטר שהיו בניידת נפצעו קל. נהג הטקרטור המשיך ופגע באוטובוס שהיה ריק מנוסעים. בשלב זה הבחין מהתבי בנעשה, יצא מהמונית, וירה במחבל. הוא נפצע אנוש ומת מאוחר יותר מפצעיו בבית החולים הדסה עין כרם.