משפחתו של אילן גרפל, הצעיר הישראלי-אמריקני שנעצר בחשד שהוא "סוכן מוסד" שריגל בקהיר, מאשרת לראשונה את הפרטים שפורסמו במצרים על מעצרו בחשד לריגול. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אומרת איירין, אמו של אילן: "הגוף שלי רועד. אני רק מחכה לבוקר כדי ליצור קשר עם ארה"ב, שיעזרו לו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לפי מה שהבנתי הוא נעצר בחדר שלו בבית המלון", מספרת איירין בתחילת השיחה. לדבריה, שהה אילן במדינה כחלק מפרויקט בארגון ללא מטרות רווח שפעל בקהיר. לשאלה מה לדעתה על ממשלת ישראל לעשות כדי לסייע לשחרורו של בנה היא מסרבת לענות.

במהלך כל השיחה שומרת איירין על זהירות בתשובותיה, כשהיא מסרבת לאשר שגורמים מישראל יצרו איתה קשר ומגדירה זאת כ"מצב דיפלומטי עדין". את השיחה היא מסיימת בקריאה להתפלל למען אילן ובתקווה שבנה ישוחרר במהרה.

נפצע במלחמת לבנון ה-2

אילן גרפל, צעיר ישראלי שעלה מארה"ב בשנת 2004, התנדב לשירות קרבי בצה"ל ונפצע במלחמת לבנון ה-2 הוא העצור בחשד לריגול בקהיר - כך דיווחו מוקדם יותר היום כלי התקשורת במצרים, דיווח שאושר כאמור על ידי אמו.

אילן גרפל. ייסע עם פאנטה (צילום: חדשות 2)
באזור הפירמידות | צילום: חדשות 2

על פי הפרטים החדשים שהתפרסמו, גרפל הוא יליד קווינס, ניו יורק, בוגר אוניברסיטת ג'ון הופקינס בבולטימור, שעלה לארץ בשנת 2004 ממניעים ציוניים. הוא התנדב לשירות בצנחנים, ונפצע בקרב בכפר א-טייבה במהלך מלחמת לבנון ה-2.

בעמוד הפייסבוק שלו, גרפל לא מסתיר את שהותו במצרים ואפילו כתב שהוא "מרצה באל אזהר", האוניברסיטה האיסלאמית של קהיר. על פי המידע בעמוד הפייסבוק שלו, גרפל היה חלק מארגון פרו ישראלי שהתרכז בקשרי עיתונות ב-2008, ןגם היה פעיל ב"קרן למען חיילי ישראל". בתקשורת המצרית מדגישים את העובדות האלה כמסמכים מפלילים.

ישראל פנתה לארה"ב לבדוק את הפרטים

בתוך כך, פנתה הבוקר ישראל לארצות הברית בבקשה לבחון אם אכן אזרח ישראלי, שמחזיק גם באזרחות אמריקנית, הוא האיש שעל פי הדיווחים נעצר במצרים בחשד לריגול.

אילן גרפל, ישתחרר כנראה ביום חמישי (צילום: חדשות 2)
ליד פסל הספינקס | צילום: חדשות 2

במשרד החוץ ממשיכים להדגיש כי טרם התקבל דיווח על ישראלי שנעדר, אך כאמור קיים חשד כי אכן נעצר אותו אזרח הישראלי-אמריקני בגבולות מצרים.

מהפרטים שהתפרסמו בתקשורת המצרית, לרבות התמונות, מנסה ישראלי לנסות ולאמת את זהותו של אותו חשוד בריגול, כפי שהתפרסם בתקשורת המצרית, אך כאמור, טרם אושר רשמית שאכן מדובר בגרפל. אם אכן יתגלה שמדובר בצעיר בעל האזרחות הכפולה, ושהוא אכן מוחזק במצרים, תבקש ישראל מארה"ב לתאם עמה את המהלכים בנושא.

משרד החוץ: "מדובר בקשקוש"

על פי החשד במצרים, עודד גרפל מפגינים בכיכר תחריר לנהוג באלימות כאשר מטרתו הייתה ליצור קרע בין העם לצבא.

במשרד החוץ ממשיכים להכחיש את הדיווח וטוענים כי "התמונות נראית מפוברקות. מדובר בקשקוש". עם זאת, חוששים במשרד כי המצרים עצרו ישראלי תמים ומנסים להפוך אותו ל"שעיר לעזאזל".

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן ואודי סגל