הכריז על מצב מיוחד, יעלון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"לא רואים שהמצב הולך ומשתפר", יעלון בגבו | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מאשר לראשונה כי ישראל מספקת תמיכה הומניטרית לאוכלוסיה האזרחית בסוריה ומעבירה, בין היתר, מזון ומים לכפרים. במהלך סיור שערך היום (ג') בגבול הצפון התייחס יעלון גם לירי אתמול לעבר כוח צה"ל והבהיר כי ישראל תגיב ותפגע בכל מי שיפרת ריבונותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר יעלון בסיור שערך לאורך גבול הצפון יחד עם אלוף הפיקוד יאיר גולן, שבמהלכו התייחס לירי הפצמ"ר אתמול בבוקר לאזור מג'דל שמס ולאש שנפתחה לעבר סיור של צה"ל סמוך לתל חזקה. "איננו רואים שהמצב הולך להשתפר", העריך יעלון. "התקרית מאתמול הייתה יוזמה מקומית של חייל סורי שכיוון נשק וירה לעבר עמדה ישראלית. את הריבונות שלנו אין מפרים, ומי שינסה להפר אותה - ייפגע".

שר הביטחון דיבר גם על ההשלכות ההומניטריות של מלחמת האזרחים הנמשכת בסוריה, ואישר כי ישראל נוטלת חלק בסיוע שמועבר לאוכלוסיה האזרחית במדינה. "איננו יכולים לשבת מנגד מול הקושי ההומניטרי - לא לגבי ההיערכות לחורף ולא לגבי הצרכים האחרים שאנו פועלים כדי לסייע בהם", אמר יעלון. "המצור שמוטל על הכפרים במדינה מונע מהאוכלוסייה שם צרכים בסיסיים ולכן אנו מעבירים מים, מזון, מזון לתינוקות וסיוע הומניטרי נוסף".

הוא דיבר גם על היחסים עם ארה"ב, על רקע חילוקי הדעות בין ירושלים לוושינגטון בסוגיית הגרעין האירני. "יש הגזמה רבה באמירה 'איבדנו את האמריקנים'", הרגיע השר. "היחסים בינינו מצוינים ומבוססים על ערכים ועל אינטרסים משותפים. גם בין ידידים עם אינטרסים משותפים יכולות להיות מחלוקות. בנושא האירני התגלע ויכוח בינו לבין הממשל והבענו את דעתנו בהתאם".