הירי לעבר אזורים נרחבים בישראל בוצע עקב חיסול בכיר בחמאס - כך מודיעה הלילה (ד') הזרוע הצבאית של הארגון: בהודעה נמסר כי הירי המאסיבי לעבר ישראל בוצע לאחר "מעשה טבח שבוצע במשפחת בכיר בחמאס, משפחת דאלו". לפי דיווחים פלסטיניים, בין 10 ל-12 מבני המשפחה נהרגו בתקיפה בשכונת שייח' רדוואן. לדברי הארגון, "ישראל פתחה את שערי הגיהנום לאחר הפעולה וכי המחיר צפוי להיות כבד מאוד". בארגון קראו ל'אויב הציוני' להכריז מהי "הסיבה האמיתית לפעולותיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס כי היא זו ששיגרה אמש (ג') את מטח הרקטות לעבר גוש דן, אזור השפלה והדרום. מהשעה 20:00 אמש נורו למרכז ולדרום כ-50 רקטות.

גדודי אל קסאם הודיעו כי שיגרו רקטות מסוג M-75 ופאג'ר 5 לעבר גוש דן והשפלה, וגם רקטה מסוג J-80 ששוגרה לעבר נמל התעופה בן גוריון. בחמאס טענו גם כי ירו לעבר באר שבע 5 טילי גראד, 10 טילים לקריית מלאכי, רקטות קסאם לנתיבות - וגם רקטה לעבר מרחב העיר ירושלים.

בתוך כך, הפנה עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית לשיחות המשא ומתן בקהיר, אצבע מאשימה לעבר ישראל - והאשימה בקריסת הרגיעה: "ישראל למעשה הכריזה על קריסתו של המשא ומתן ואנחנו עדיין מדברים דרך המתווך המצרי. ישראל היא זו שאחראית. כל הודנא מושגת בין אויבים או כאלה שנלחמים".

לדבריו, "הכשלת המו"מ הייתה תכנית סדורה ומתוכננת של ישראל. לב ההסכם נידון כבר שבועיים, היו הבדלים סמנטיים על 9-10 מילים ועל כך ישראל ישבה והתדיינה שעות ארוכות. קיווינו שישראל תענה להפסקת האש לעוד כמה שעות".

ארכיון
שרידי רקטה באזור המרכז, הערב | צילום:

מטח הרקטות נורה סמוך לשעה 22:40 לעבר גוש דן, השפלה ויישובי עוטף עזה. בין היתר נשמעו אזעקות בראשון לציון, בית שמש, חולון, נס ציונה, אשדוד, באר שבע, וכן במועצות האזוריות שער הנגב, שדות נגב ואשכול. רקטה שנורתה לעבר תל אביב התפוצצה בשטח פתוח ולא דווח על נפגעים באירוע. במקביל, אזרחים המתגוררים במרכז הארץ דיווחו על הדי פיצוצים עזים שנשמעו באזור.

2 יעדים הותקפו בצפון הרצועה, ארכיון (צילום: רויטרס)
צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה בתגובה לירי | צילום: רויטרס

סוללת כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר תל אביב וכן רקטה נוספת בשמי בית שמש. במקביל דווח כי רסיסי רקטה שנורתה לעבר מרכז הארץ פגעו במכונית באזור תל אביב. כתוצאה מהפגיעה כלי הרכב עלה באש, אך לא דווח על נפגעים באירוע.

זמן קצר לפני המטח הכבד, הורה פיקוד העורף לראשי הרשויות בגוש דן לפתוח את המקלטים הציבוריים הנמצאים בשטחם. הוראה זו של פיקוד העורף, מגיעה לאחר שרשויות רבות במרכז הארץ הורו על פתיחת המקלטים מחשש שהירי מרצועת עזה יגיע גם לגוש דן.