בצה"ל העניקו לו כבר את התואר המחייב "מהפכני". מדובר במכ"מ רז - פיתוח ישראלי שיודע לזהות בדיוק כל שיגור, ויכול, כך טוענים, לשנות מהלכי מלחמה.

מזה קרוב לארבע שנים מפתחים במפעל "אלתא" של התעשייה האווירית את המערכת, שכבר מעוררת התעניינות של צבאות רבים בעולם. בצה"ל, כמובן, מצטיידים בחמש מכ"מים כאלה שמסוגלים לכסות את כל הגזרה הצפונית ועזה - למעשה, את כל גבולות הירי תלול מסלול.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו מהפכה בכל קנה מידה", אומר בסיפוק רס"ן עידן אלון ממחלקת האמל"ח בצבא היבשה. "היא נותנת לנו את היכולת לגלות כמעט את כל האיומים הקיימים בזמן קצר, לתקוף, להשמיד ולתת התרעה לתושבים".

מערכת ראשונה של מכ"מ רז תוצב כבר בימים הקרובים. היא תראה ותעביר לסוללות תותחים את נקודות הירי לעבר ישראל כדי שיוכלו לפגוע מטווחים של עשרות קילומטרים בפגזי מרגמה, תותח, טיל ורקטה.

גם בחיל האוויר כבר מבקשים מערכות כאלה, ועכשיו יש תשובה לשאלה: מה היה קורה אם המכ"מ היה קיים במלחמת לבנון השנייה? "היינו מפעילים את האש בצורה ממוקדת יותר", מסביר תא"ל דוד סויסה, קצין תותחים ראשי. "היינו פוגעים ביותר משגרים של האויב, מספקים התרעה מהירה וממוקדת לאזרחים ויכולים להכווין את הכוחות היבשתיים בצורה נכונה יותר".