54 פרצות אבטחה ב"אדובי רידר" (צילום: רויטרס, חדשות)
אתרי משרד הביטחון והחינוך נפרצו | צילום: רויטרס, חדשות

בהמשך לאיומי הפצחנים, מלחמת הסייבר שהחלה כבר אתמול הגיעה לשרתי האתרים הממשלתיים. מספר אתרים של רשמיים של ממשלת ישראל בהם גם אתר משרד הביטחון הותקפו על פי החשד בשעות הלילה על ידי גורמים עויינים, והפכו לבלתי זמנים למשך זמן מה. לא ברור האם השיבושים הם תוצאה של המתקפה או שמדובר בהשבתות יזומות שנועדו להתגונן מפניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גולשים שניסו במהלך הלילה לגלוש אל אתרי משרדי החינוך והביטחון נתקלו בהודעת שגיאה. בהודעות השגיאה שחיכו לגולשים, צויין כי האתר אינו זמין בשל סיבות טכניות. במקביל נרשמה איטיות בקצב הגלישה באתרים ממשלתיים אחרים דוגמת המשרד להגנת הסביבה. יחד עם זאת יש לציין כי כבר בשעות הבוקר התאפשרה כניסה מחודשת לאתרים ולא דווח על שיבושים נוספים. במשרד הביטחון הסבירו כי הודות להיערכות מוקדמת של אנשי האגף הטכני, הצליחו להתגבר על התקלה והאתר חזר לפעילות מלאה בתוך במספר דקות.

במתקפה הווירטואלית שהחלה כבר אתמול, נפרצו לדבריהם של קבוצת ההאקרים "אנונימוס" 19,000 חשבונות פייסבוק ישראליים לצד כמה אתרי אינטרנט ממלכתיים. במקביל - האקרים ישראלים החלו לתקוף אתרים פרו-פלסטינים.

ארגון אנונימוס טען אמש, שהפיל גם שני אתרי ממשלה ואת אתר רשות המסים, אך האתרים פועלים כרגיל וככל הנראה הדיווח אינו נכון. גם המספר בנוגע לחשבונות הפייסבוק שנפרצו לכאורה נראה מוגזם, ובכל מקרה אי אפשר לוודא כי מדובר בחשבונות של משתמשים פעילים ולא של משתמשים שאינם פעילים יותר.

ההאקרים הישראליים השיבו מלחמה מיד: בין השאר, הופלו כמה אתרי חדשות פקיסטניים, המדינה השנייה בגודלה בעולם המוסלמי, וגם אתר של איגוד הפסלים האירני - שם הושתל דגל ישראל בעמוד הראשון. באתר שהיה אמור להוות את הבסיס לתוקפים, Opisrael, ברגע שנפתח העמוד הראשי מתנגדת "התקווה", ומתחת לה רשימת עובדות פרו-ישראליות.

חשיפת פרטי כרטיסי האשראי, אתמול (צילום: חדשות 2)
חשיפת פרטי כרטיסי האשראי, אתמול | צילום: חדשות 2

בסוף השבוע פורסם בפורום נוסף של אנונימוס דף ובו כביכול פרטי כרטיסי אשראי של אזרחים ישראלים, אך גם הפעם לא בטוח כי מדובר אכן בכרטיסים של ישראליים או אם לא, וכמו כן ישנה אפשרות שמדובר ברשימה ישנה ולא מעודכנת. "זו מתקפה של כוחות העלית של ישראל, הופלתם!" נכתב בעמוד הראשון של האתרים שנפרצו, ומתחת להם ציטוט באנגלית מתהלים: "גם אם אלך בגיא צלמוות לא אירע רע כי אתה עמדי". בתמונה נראה חייל ישראלי חמוש ולצידו דגל ישראל, כשהתמונה מצולמת נגד השמש כך שאי אפשר לזהות את החייל.

אנונימוס: "נתעלל באזרחי ישראל"

"ממשלת ישראל התעלמה מאזהרות חוזרות ונשנות בנוגע לניצול לרעה של זכויות אדם, כיבוי האינטרנט בישראל והתעללות באזרחיה", נכתב, "מלחמת סייבר הוכרזה במרחב וירטואלי בישראל ותוכלו לראות בדיוק מה אנחנו מסוגלים. עד כה נפרצו 600 אתרים ושרתים ובכוונתנו לתקוף בנקים רבים, בתי ספר, בתי עסק, ואתרי אינטרנט ממשלתיים כמו: בנק ישראל, בנק לאומי, משרד החוץ, ערבים למען ישראל, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת תל אביב. אם השתמשת בכרטיסי האשראי באינטרנט באתר ישראל, אנו מציעים לך לבדוק את תדפיסי החשבון בעתיד הקרוב".

אתר המוסד, אתמול (צילום: צילום מסך)
אתר המוסד, אתמול | צילום: צילום מסך

עוד נאמר: "לאביגדור ליברמן ושר האוצר יאיר לפיד - הבאתם בושה גדולה על ישראל. צפו למכה מאיתנו, במיוחד ברשתות חברתיות". לסיכום כתבו ההאקרים בבלוג: "ישראל, זה האינטרס שלך לחדול מכל פעולה צבאית נוספת, או שהתוצאה תהיה גרועה יותר עם כל שעה חולפת".