י', עוד לא בן 19, מתנחל צעיר, נעצר בחשד להצתת המסגד בטובא-זנגריה. לידי חדשות 2 הגיע סרטון מלפני כחודשיים, שבו הוא תועד בעת שקיבל שבו צו הרחקה מהשטחים. "קח בבקשה את הצו", אמר השוטר לי'. "שים לב שיש לך פה תאריך תחולה. ממחר בחצות זה נכנס לתוקף עד 2 בדצמבר".

לפי שעה, כל שמותר לספר אודות זהות החשוד הוא כי הוא נולד ביישוב בצפון, וכעת מתגורר ולומד בשטחים. הוא נעצר לפני שלושה ימים באזור אריאל ב-4:00 לפנות בוקר, בחשד שהפר את אותו צו הרחקה. רק אחר כך הוא נחשד גם במעורבות בהצתת המסגד בטובא-זנגריה.

י' מכחיש כל קשר להצתת המסגד, אבל בהוראת פרקליטו הוא לא מוכן להשיב על אף שאלה - בעיקר כשמנסים לברר עמו היכן היה ומה בדיוק עשה בעת שהאש התלקחה במסגד בצפון. בינתיים, התקבלה בטובר-זנגריה הידיעה על כך שהחשוד במעשה הוא יהודי באנחת רווחה. תושבי המקום מיהרו לסגור חשבון עם אלו שהעלו תיאוריות קוספרציה שונות באשר לזהות המצית, מוצאו ומניעיו. "אני שמח שתפסו אותו", אמר אחד התושבים. "זה מפריך את מה שאמר ראש המועצה הממונה - שייתכן שאחד מאתנו עשה את זה".

במשטרה, בשב"כ ובימין הקיצוני מסכימים על דבר אחד: אם יתאמת החשד, תהיה זו הפעם הראשונה שבה תפוענח פעולת "תג מחיר" חמורה, בזכות מקריות גדולה. י' הורחק מיצהר, מאותה הישיבה שלא אחת נשמעו קריאות לסגור אותה - בעקבות מעורבותם של תלמידיה בפגיעה בפלסטינים ובמעשי טרור. 

מעצרו של החשוד הוארך בחמישה ימים

תג, מחיר, צמיגים, כפר, טובא, שריפה (צילום: פוראת נסאר, חדשות 2)
המסגד שהוצת בטובא זנגריה | צילום: פוראת נסאר, חדשות 2

י' נעצר שעתיים בלבד אחרי ההצתה. היום הוא הובא היום לבית משפט השלום בכפר סבא, שם הוארך מעצרו בחמישה ימים.

בתחילת הדיון היום בבית המשפט, אמר השופט לנציג המשטרה שהמסמך הסודי שהעביר לידיו אינו מפורט דיו. נציג המשטרה ביקש לערוך הפסקה בדיון כדי להתייעץ עם הממונים עליו. החשוד, מצדו, מכחיש כל קשר או מעורבות בהצתת המסגד.

נציג היאחב"ל בדיון ביקש מבית המשפט להאריך את מעצרו של החשוד ב-11 ימים. השופט סירב לבקשת המשטרה והאריך את המעצר ב-5 ימים, אולם אמר בתום הדיון כי "החשד הראשוני נגד החשוד התעבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק