חיילים אירנים במצעד צבאי, אחמדינג'אד ביציע (צילום: אימג'בנק - gettyimages)
כוחות משמרות המהפיכה. גם כן בכוננות | צילום: אימג'בנק - gettyimages

כוננות גם במפרץ? גם אירן מעלה הכוננות לרגל תרגיל פיקוד העורף שהחל אתמול ברחבי ישראל, וצפוי להסתיים בסוף השבוע - כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חליג'", היוצא לאור במפרץ. על פי הדיווח, כוחות משמרות המהפכה האירניים העלו את רמת הכוננות במספר דרגות, ובמקביל נערכים גם הם לתמרון צבאי רחב היקף.

העיתון מצטט הבוקר קצין בכיר במשמרות המהפכה, באומרו כי "אירן עוקבת מקרוב אחר התרגיל הישראלי". מדבריו עולה, כי גם בטהרן סבורים כי ישראל מנסה לנצל את התרגיל על מנת לנסות ולתקוף מדינות אויב. "נגיב לכל ניסיון ישראלי לחדור למרחב האווירי האירני", אמר הקצין.

"ישראל רוצה לשלוח מסר לעולם האיסלאמי כי היא עודנה חזקה", אמר אותו בכיר, שהעדיף להישאר בעילום שם. "היא מנסה 'לעשות שרירים' ולכפות את תנאיה באזור". לדבריו, "ישראל איבדה את כוח ההרתעה לאחר התבוסה מול חיזבאללה וחמאס בשנתיים האחרונות".

במקביל, דווח היום באירן כי ספינות טילים ומזל"טים צפויים להיות מוצבים בהמשך היום בנמל "בנדר עבאס" בדרום המדינה. שר ההגנה האירני מוסטפה נג'אר, שלא פירט מהן הסיבות מאחורי המהלך, הדגיש הבוקר כי "לאחר שיגורו של הטיל 'סג'יל 2', הוכח כי הסנקציות המוטלות על אירן נכשלו".

קמפיין ערבי נגד התרגיל

בעולם הערבי ממשיכים לעקוב בדאגה אחר תרגיל פיקוד העורף בישראל. את השבועות האחרונים, מאז נודע בפומבי על קיום התרגיל, ניצלה התקשורת הבין-ערבית לקמפיין תקשורתי רחב היקף נגד ישראל, בטענה כי מדובר למעשה בהיערכות ישראלית למתקפה כללית על האזור. "אם אין להם כוונה לתקוף - מדוע עליהם להיערך למגננה?", תהה השבוע פרשן באחד מהעיתונים הערביים הפופולאריים.

נסראללה (צילום: חדשות 2)
נסראללה. גם מפחד? | צילום: חדשות 2

בשבועות האחרונים הספקנו כבר לשמוע בתקשורת הערבית כי "ישראל נערכת לתקיפה באירן", ואפילו מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה טען לא אחת כי "ישראל מתאמנת על מבצע חיסולו". בכיר אחר בארגון אף אמר, כי התרגיל הישראלי למעשה מכין את העורף הישראלי לתגובת החיזבאללה על חיסולו של נסראללה.

הארגון עצמו, ללא כל חשש ובצעד חריג בהשוואה להתנהלותו התקשורתית בכל הקשור למהלכיו הצבאיים, הודיע בפומבי כי הורה לאנשיו הן בזרוע הצבאית והן בזרוע המדינית להיכנס ל"מצב חירום", ולהעלות את הכוננות בכל יחידות השטח. הפעילים קיבלו הנחיות מפורטות ומדויקות, וניתנה גם הנחייה לתגבר את כל המערכים הצבאיים. בחיזבאללה נטען עוד כי אנשי השטח מאיישים בימים האחרונים עמדות לאורך הגבול, וכי גם צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל העלו כוננות בגלל התרגיל הישראלי.

גם בסוריה עוקבים אחר התרגיל, ואף מגנים אותו. העיתון הסורי "אל-בעס", שופר שלטונו של הנשיא אסד, פרסם השבוע מאמר ביקורת חריף נגד התרגיל, בו גם קרא לקהילה הבין-לאומית לנקוט צעדים נגד ישראל, בגין מה שכינה "מהלכי התגרות" מצידה. "ישראל נכשלה בניסיון ההסברתי שלה לקשור בין התרגיל להתגוננות מפני האיום האירני, הלבנוני והפלסטיני", נכתב במאמר המערכת.

עוד נטען, כי ישראל יכולה להיערך כמה שהיא רוצה - אך דבר לא יוכל להכין אותה ל"כוחה של ההתנגדות, שחיזקה את יכולותיה - עוד יותר ממה שהיה ברשותה בשנת 2006".