נשיא המדינה שמעון פרס אומר בריאיון מיוחד לחדשות 2, כי ישראל לא צריכה ולא מסוגלת לתקוף לבדה את מתקני הגרעין באירן. בכך למעשה פרס מתייצב חזיתית מול עמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון מדגיש הנשיא: "ברור לנו שאנחנו לבד לא יכולים לעשות את זה. אנחנו יכולים לדחות את זה, אבל ברור לנו שאנו צריכים ללכת יחד עם אמריקה. יש שאלות של תיאום וזמנים אבל כמה שהסכנה קרבה, לפחות הפעם אנו לא לבדנו". בנוגע לאפשרות שהממשל האמריקני תיזום תקיפה כדי לבלום את הגרעין האירני מדגיש פרס: "ארה"ב תוביל את זה אין לי ספק בזה. אם ישראל תעשה משהו זה יידחה".

פרס התייחס גם למחויבותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לישראל בהקשר לתקיפת מתקני הגרעין באירן. "זהו אינטרס אמריקאי והוא (הנשיא אובמה) רואה את האינטרס הזה", הבהיר הנשיא. "אובמה לא אומר את זה רק כדי לסבר את אוזנינו".

"אירן היא סכנה לכל העולם"

"אין ספק שאירן עם נשק גרעיני היא סכנת נפשות, למעלה מכל ספק", אמר פרס. "אין ספק שישראל צריכה להתייחס לעניין הזה במלוא הרצינות וכובד הראש. אירן היא סכנה לכל העולם. היא היום סכנה לאמריקה כמו לישראל, וזה חיבור טוב. הרבה פעמים היינו לבד", הדגיש פרס. הנשיא הוסיף כי "ישראל צריכה לסמוך על עצמה, אבל זה לא אומר שהיא צריכה לוותר על ידידים. כשאני אומר - 'יש לי זכות להגנה עצמית', זה לא אומר שיש לי חובה להיות ברוגז עם כולם, מה פתאום".

נשיא המדינה הבהיר: "אני לא מדבר בשם אף אחד, לא בשמי אני, ואני לא כל כך בטוח שאני שמעתי את הדברים בבהירות כזו, אני רק מסביר את דעתי. הערכתי שהם (ארה"ב) לא יעשו את זה לפני הבחירות, לבחירות נותרו יותר מ-80 יום. ישראל אמרה שאנו יכולים לדחות או להפסיק כך שאין בזה הפתעה. לפעמים דברים לא מפתיעים נשמעים כהפתעה"

"אמריקה היא היחידה שהלכה למלחמות גם בגלל אינטרסים עולמיים. לא מאמין שראש הממשלה ושר הביטחון יעשו אחרת ממה שהחוק אומר - או הקבינט או הממשלה.ואני אומר שאם תתקבל החלטה היא תתקבל באופן חוקי", ציין פרס.