צה"ל הציג בצהריים בנמל אשדוד את אמצעי הלחימה שנתפסו על סיפון הספינה האירנית "ויקטוריה" בדרכה לרצועת עזה. מדובר ב-50 טון של נשק, כולל טילי חוף-ים מתקדמים, מערכות מכ"מ ומאות פגזים ופצצות מרגמה, שהוסתרו מאחורי שקי עדשים וכותנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הספינה הובלה מלב ים על ידי אנשי השייטת, ונכנסה לנמל אשדוד בשעה 1:00 בלילה. על הספינה, מפוזרים ב-4 מכולות שונות, נמצאו 6 טילי חוף-ים מתקדמים מדגם C-704 - נשק המכונה בחיל הים "שובר שוויון", ונועד לפגוע במטרות אסטרטגיות בים, דוגמת כלי שיט של חיל הים או ספינות סוחר ישראליות.

עוד נמצאו על הספינה שתי מערכות מכ"מ לטווח 35 ק"מ, שנועדו ללוות ולהכווין את הטילים המתקדמים, וכן 3,000 פצצות מרגמה בקוטר 60 ו-120 מ"מ.

נתניהו: "נשבור את ציר הטרור"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך היום על ההשתלטות על הספינה, במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס יחד עם שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל בני גנץ ומפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום. "הם עברו דרך סוריה ועשו דרכם לגורמי הטרור בעזה", אמר נתניהו. "המטרה שלהם הייתה אזרחי ישראל. זהו ציר הטרור שעמו עלינו להתמודד. בסופו של דבר נשבור אותו".

שר הביטחון אהוד ברק, אמר במסיבת העיתונאים: "מה שחשוב זה שהנשק שיכול היה להשפיע על חופש הפעולה של חיל הים - נתפס".

נשק שנתפס על ספינת ויקטוריה (צילום: חדשות 2)
3,000 פצמ"רים ופגזים | צילום: חדשות 2

מפקד חיל הים האלוף אליעזר מרום הדגיש מצדו: מדובר בנשק שובר איזון שיכול לפגוע בספינות חיל הים, ספינות אזרחיות ואסדות גז. אנחנו נמשיך להגן על חופי ישראל ואזרחי ישראל. גורמי ציר הרשע צריכים להבין שהברחות כאלו לא יצליחו".

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אמר במסיבת העיתונאים: "המלחמה נמשכת כל הזמן ואין לנו רגע דל".

אירן מכחישה: "אל תאמינו לישראל" 

מוקדם יותר היום הכחישו בטהרן את מה שהם מכנים "הדיווחים בישראל לפיהם ספינת הנשק נשלחה מאירן", וטוענים כי מדובר בהמצאה פרי מוחה הקודח של התקשורת בישראל. "אל תאמינו לדיווחים בכלי התקשורת הישראליים", אמר הבוקר דובר משרד החוץ האירני ראמין מהמאנפאראסת. "הסיפור הזה אינו נכון. איננו מאשרים זאת בשום צורה שהיא".

גם שר הצבא האירני, עטאללה סאלהי, הגיב היום להשתלטות צה"ל על הספינה. "המשטר הכובש משקר", אמר. "אנחנו מכחישים את את הידיעות השקריות הללו".

אמצעי הלחימה המשמעותיים שנחשפו על סיפון הספינה הם שישה טילי חוף-ים מסוג C-704, המסוגלים להגיע לטווח של 35 ק"מ, ועלולים להוות איום אסטרטגי על כלי השיט של חיל הים וכן על מטרות אסטרטגיות בים, כמו הקידוח במאגר "ים טטיס" או ספינות סוחר ישראליות. 

50 טונות של אמצעי לחימה. נמל אשדוד, היום
50 טונות של אמצעי לחימה. נמל אשדוד, היום | צילום:

מדובר בטילים מדוייקים ביותר בעלי כושר פגיעה גבוה עד כדי הטבעת אוניות גדולות. בנוסף לטילים נמצאו על הספינה גם שתי מערכות מכ"מ להנחיית הטילים המתקדמים לטווח של 35 ק"מ. בנוסף, על הספינה נמצאו גם הוראות הפעלה בפרסית חתומות על ידי משמרות המהפכה באירן. הבוקר נמצאו על הספינה מאות פצצות מרגמה ופגזים בקוטר 60 ו-120 מ"מ, שהיו גם הם מיועדים לציוד ארגוני הטרור ברצועת עזה. 

לחשיפת אמצעי הלחימה על הספינה התייחס הבוקר ראש מטה חיל הים, תא"ל רני בן יהודה. "הנשק הזה יכול לשנות משמעותית את הזירה בדרום", אמר בראיון בגלי צה"ל. "מדובר במערכת טילי חוף-ים, ידוע לנו על שישה כאלה על הספינה. חוץ מהם יש שתי מערכות מכ"מ שיכלו לשמש לבניית תמונה ימית מלאה, ולתת יכולות שיגור".

"נאסר 1". טילי חוף-ים מתקדמים
"נאסר 1". טילי חוף-ים מתקדמים | צילום:

דובר צה"ל פרסם אמש סרטון וידאו בו רואים את השתלטות לוחמי השייטת על הספינה. ההשתלטות הסתיימה ללא התנגדות או נפגעים בקרב כוחות חיל הים או אנשי האנייה. בצה"ל מעריכים כי הנשק יועד לארגוני הטרור ברצועת עזה.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו ניר דבורי ורוני דניאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק