זירת חיסול המדען האירני ב-2012 (צילום: חדשות 2)
זירת הפיצוץ בטהרן. היום | צילום: חדשות 2

כחצי יממה לאחר הפיצוץ המסתורי באירן שהביא למותו של מדען בתכנית הגרעין - מגיב לראשונה גורם רשמי בצה"ל על התקרית.

דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי התייחס לחיסול בלב טהרן וכתב בדף הפייסבוק הרשמי שלו: "לא יודע מי בא חשבון עם המדען האירני אבל בהחלט לא מזיל דמעה".

גולשים רבים הגיבו לפרסום של מרדכי, והביעו תמיכה. "כן יירבו חיסולי המדענים האירנים", כתב אחד הגולשים בדף. גולש אחר ביקש דווקא הבהרה מדובר צה"ל ושאל: "אז זו עמדת הצבא הפורמלית בעצם?".

אין תמונה
ההודעה שפרסם דובר צה"ל

גם ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), התבדח על האירוע בדף הפייסבוק שלו וכתב: "זה לא נעים שפרופ' לא מגיע בזמן לעבודה... לפחות היו מודיעים לסטודנטים שלו מראש שהוא לא יגיע". אחד הגולשים העביר ביקורת על ההתבטאות וכתב: "בתור חבר כנסת ישראלי, הפוסט הזה גרוע. יש דברים שהשתיקה יפה להם, אבל בעיקר משום שאין לך מושג במה מדובר. אין לך מושג מי האיש ומה מעשיו ובעיקר - בנפול אויבך אל תשמח".

התבטאות זו מגיעה לאחר דיווחים שונים לפיהם ישראל היא שעומדת מאחורי החיסול. מוקדם יותר פרסם הבלוגר האמריקני ריצ'רד סילברסטין בבלוג "תיקון עולם" כי מקור ישראלי אומר שהמוסד ו-MEK, קבוצת אופוזיציה אירנית, פעלו יחד והביאו לחיסול המדען. לפי הדיווח, זו אינה הפעם הראשונה שהמוסד משתף פעולה עם גופים אירניים מחתרתיים.

ההרוג בפיצוץ: מדען גרעין בכור בנתנז

מדען הגרעין פרופסור מוסטפה אחמדי-רושאן הוא האיש שנהרג בפיצוץ הבוקר סמוך לאוניברסיטת טהרן, לאחר שאדם רכוב על אופנוע הצמיד לרכבו פצצה. בפיצוץ נהרג אדם נוסף ונפצע אדם אחד. מוקדם יותר כאמור, האשים בכיר אירני את ישראל בחיסול ואמר כי "ישראל מעוניינת להגיע לעימות צבאי עם אירן".

סגן המושל בבירה ספארלי באראטלו אמר לסוכנות הידיעות האירנית "פארס" שהאירוע היום מזכיר מאוד אירועים קודמים של חיסולי מדענים אירנים מובילים. "הפצצה הייתה פצצה מגנטית , פצצה זהה לאלו שבהן השתמשו כדי לחסל מדענים בעבר, זו עבודה של הציונים", אמר לסוכנות הידיעות.

על פי דיווח אחר בתקשורת האירנית, ב"פרס טי.וי", פרופסור רושאן עבד יחד עם אנשי תכנית הגרעין האירנית בכור בנתנז והיה המפקח על העשרת האורניום במתקן. מרבית הפרסומים באירן טוענים שהפרופסור מומחה בנושאי אנרגיה ונפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק