צה"ל הגיב בירי טנק. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
נערכים לכניסה? כוחות צה"ל | צילום: רויטרס, חדשות

לאחר שחמאס איים להביא להסלמה נוספת בלחימה ופתח בירי מאסיבי לעבר גוש דן, צה"ל נערך להרחבת מבצע "צוק איתן": גורם צבאי בכיר אומר הערב (שבת) כי צה"ל נערך לפינוי נרחב של אוכלוסייה בצפון עזה. המהלך עשוי להעיד על מהלך מקדים לפני כניסה קרקעית לרצועה. "הדבר יגביר את האפקטיביות שלנו במרחב הלחימה", הדגיש הגורם הבכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת המהלך, יופעל נוהל מסודר ורחב להזהרת האזרחים ברצועה ופינויים מאזורים שבהם צה"ל מתכוון לתקוף. האזרחים יקבלו הודעה באמצעות כרוזים וטלפונים שעליהם לעזוב את המקומות המיועדים לתקיפה. "נעבור בשעות הקרובות לפינוי אוכלוסייה לשם הגנתה", הבהיר הגורם הצבאי. "כך ממזערים למינימום את הפגיעה בבלתי מעורבים".

בצה"ל מבהירים הערב כי הם נערכים לאפשרות של הרחבת המבצע, גם במחיר כניסה קרקעית לעזה. "המהלך הקרקעי הוכן, יש סדר כוחות ואם נידרש לכך נעשה זאת", הבהיר הגורם. "יש לצה"ל תכנית חדה מאוד. הדפוס שנבחר מול הרצועה שנועד להשיג הרתעה פעל לאורך שנים, כשפוגעים בהם בצורה משמעותית הם ישקלו לתקוף פעם שנייה".

הקצין הבכיר התייחס להודעת חמאס, שהתחייב לתקוף את גוש דן בשעה 21:00 - דבר שאכן קרה אך ללא הצלחה של ממש, כאשר מערכת כיפת ברזל יירטה את מרבית הרקטות ששוגרו. "המטחים מראים שחמאס והג'יהאד מנסים לבצע ירי לעבר מטרות בעומקים משתנים, כולל לוחמה פסיכולוגית והפחדה של אזרחים", הדגיש הקצין. "היו לנו כבר שנים עם קושי גדול יותר בעבר".

בצה"ל נערכים להגיב לירי (צילום: AP)
"המהלך הקרקעי הוכן", ארכיון | צילום: AP

חמאס התחייב לירות לגוש דן, מערכת כיפת ברזל יירטה

מוקדם יותר היום, ארגון הטרור כינס מסיבת עיתונאים שבה התחייב לפתוח במתקפה יוצאת דופן בעוצמתה בשעה 21:00, ודקות ספורות לאחר מכן החלו מטחים כבדים לעבר אזור המרכז. מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות, היתר נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ונזק קל בלבד נגרם מרסיסים. בתגובה פתח צה"ל בתקיפה משולבת של ארטילריה, מסוקים ומטוסי קרב של מטרות רבות ברחבי רצועת עזה, על מנת לדכא את יכולת הירי של הארגון.

דקות ספורות לאחר תום המועד שהציב הארגון, נשמעו אזעקות ברחבי גוש דן - בתל אביב, גבעתיים, רמת גן, בני ברק, בת-ים, ראשון לציון, רעננה והרצליה. מערכת כיפת ברזל שהוצבה באזור המרכז הצליחה ליירט בהצלחה את הרקטות ללא נפגעים. רקטה נוספת נפלה בכביש מספר 3, באירוע שהסתיים בנזק קל בלבד. "לא דווח לנו על נפגעים במטחים הערב", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין בשיחה עם חדשות 2. ברחבי העיר נראו בליינים רבים כשהם נמלטים לעבר המרחבים המוגנים עם הישמע האזעקה.

בחמאס טענו לאחר הירי כי מדובר בסבב ראשון בלבד מתוך רבים שצפויים להכות באזור המרכז. לאחר מטח נוסף, שגם במהלכו לא היו נפגעים, טענו בארגון כי "ירינו למרחב תל אביב 10 טילים שמסוגלים לחמוק ממערכת כיפת ברזל". למרות הכישלון לחדור את מערכת ההגנה, שידרה הטלוויזיה של חמאס תמונות שבהן נראים תושבי עזה צוהלים על "ההישג". זיקוקי דינור אף נורו לאוויר במחנה ג'בלייה.

מבצע "צוק איתן" - כל העדכונים:

"קחו אותי הביתה": יום עם נפגעת חרדה

סוללת כיפת ברזל 8 נמסרה לצה"ל

צפו: חיילי צה"ל נערכים לכניסה קרקעית

תיעוד: נפילת הרקטה בתחנת הדלק

הממ"ד הציל חיי משפחה באשכול: "חוויה לא נעימה"

"הקש בגג": כך נראה נוהל אזהרת התושבים בעזה