מסכת ההאשמות באירן כלפי מדינות המערב על חיסולו המסתורי של מדען הגרעין, ד"ר מוסטפא אהמדי רושן, נמשכת - ובעוד שזהות האחראי למעשה עדיין לוטה בערפל - פרסמה היום סוכנות הידיעות האירנית הרשמית-למחצה "פארס" תיעוד ראשון של הזירה, דקות ספורות אחרי החיסול.

מדובר בסרטון וידאו בלעדי קצר שבו תועדה ההמולה והבהלה הרבות שאחזו בקרב האזרחים שהיו בסביבה, וכן נראית גופת המדען מוטלת על הכביש לצד הרכב שבו נסע. "הוא נהרג בפעולת טרור שגרמו שירותי מודיעין זרים", הוסבר בדיווח הקצר שהתלווה לשידור הסרטון.

בינתיים, ממשיכים בטהרן לאיים לנקוט פעולה חריפה כתגובה על חיסול המדען, לפני שלושה ימים. אחרי שהתריעו כי צעד הנקמה יתרחש "מעבר לגבולות האזור", הבטיח אמש סגן רמטכ"ל אירן, מסעוד ג'זאירי, כי אויבותיה של הרפובליקה האיסלאמית ישלמו על מעשיהן.

"אירן תעניש את האחראים על חיסול המדען", איים ג'זאירי - כפי שצוטט בכלי תקשורת בארצו. הוא הבהיר כי "אנחנו רואים בחיסול הזה פעולת טרור שמאיימת על שלום האומה. לכן אנו נביא את מי שעומד מאחורי רצח המדען על עונשו".

האחרונים, לדברי הבכיר הביטחוני האירני, הם ארצות הברית, ישראל ובריטניה. הוא איים כי "התגובה תהיה כואבת".

"המוסד וה-CIA מעורב בהתנקשות"

אתמול דווח במגזין טיימס, על בסיס דברים שם גורם ישראלי, כי המוסד הוא שהיה מעורב בחיסולו של ד"ר רושן. אמש הפנה משרד ההגנה האירני אצבע מאשימה כלפי סוכנות הביון האמריקנית (ה-CIA), בטענה שגם היא הייתה מעורבת. על פי דיווחי רשת הטלוויזיה הממלכתית באירן, במכתב שהעביר משרד ההגנה האירני לשגריר שוויץ בטהרן, צוין כי בידיהם מסמכים מהימנים וראיות המצביעים על כך שההתנקשות במדען, נעשתה במעורבות של גורמים אירנים וה-CIA. 

ואילו גורמי אופוזיציה האשימו אמש דווקא את משטר האייתולות בביצוע החיסול - כחלק מתכנית כוללת שמטרתה היא איחוד השורות בתוך החברה האירנית נוכח האיומים הגוברים עליה בעניין תכנית הגרעין. "השלטונות חיסלו את רושן מסיבות פנים וחוץ", נכתב בהודעה שפרסם ארגון אופוזיציה בו חברים דיפלומטים אירנים שערקו מהמשטר. "הם רוצים לאחד את השורות, נוכח אווירת המלחמה נגד אירן בשל פעילותה הגרעינית. זו הסיבה האמיתית העומדת מאחורי החיסול".

לדברי גורמי האופוזיציה, חיסולו של ד"ר רושן היה בגדר תפיסתן של שתי ציפורים במכה אחת. גם ניתן יהיה להאשים את המערב, וגם להיפטר ממנו - משום שהוא החל להשמיע לאחרונה ביקורת על תכנית הגרעין. "רושן מתח ביקורת על האופן בו מנוהלת התכנית על ידי המשטר, משום שהיא גורמת להרחבת העוני באירן ולמלחמה של ממש נגד העם האירני", טענו הדיפלומטים מהאופוזיציה.

ביום שישי הובא רושן לקבורה בטהרן, בטקס הלוויה בו נכחו אלפי בני אדם. אחד מחבריו הקרובים, רזא נג'פי, ספד לו באחד מכלי התקשורת האירניים וסיפר: "מאז שהכרתי את מוסטפא, היו לו שתי מטרות רציניות בהן רצה להמשיך", סיפר נג'פי. "המטרה הראשונה הייתה להיאבק בישראל והמטרה השנייה היתה למות כשהיד. הוא גם פעל לשם כך. כשהחברים היו מדברים על 'מוות כשהיד', תמיד היינו אומרים שאם מישהו צריך למות בצורה שכזו - זה מוסטפא".