התפרעות הבוקר בהר הבית: קבוצה של תיירים יהודים שעלתה לביקור בהר הבית נרגמה באבנים בידי כ-150 מתפללים שהיו במקום.

כוחות משטרה נכנסו לתוך מתחם ההר במטרה לפזר את מיידי האבנים. לאחר שההתפרעות נמשכה השתמשו השוטרים גם ברימוני הלם. בעקבות פעילות השוטרים המתפרעים נסוגו לאחור.

בעימות נפצעו תשעה שוטרים, בהם שישה במצב קל שפונו לבתי חולים באזור. שלושה שוטרים קיבלו טיפול רפואי במקום. 15 מתפללים מוסלמים נפצעו מידויי האבנים והועברו גם כן לטיפול רפואי במזרח ירושלים. עד כה נעצרו חמישה מתפרעים.

המפכ"ל הגיע למתחם

התפרעויות בהר הבית
מתוח בהר הבית, היום | צילום: חדשות 2

פחות משלוש שעות לאחר המקרה, הגיע מפכ"ל המשטרה דודי כהן למתחם הר הבית, כדי לקיים הערכת מצב עם צמרת פיקוד מחוז ירושלים לגבי הפרות הסדר במקום. כהן קיבל סקירה לגבי היערכות הכוחות במקום והוא צפוי לבקר את השוטרים שנפצעו בתקרית.

המשטרה הפסיקה בינתיים את ביקורי היהודים בהר הבית. עכשיו שורר במקום שקט מתוח, המתפללים המוסלמים קוראים קריאות לאומניות.

לטענת גורמים פלסטינים, ההתפרעויות במקום נועדו למנוע השתלטות של יהודים קיצוניים על הר הבית. לדבריהם עמדה קבוצה של עשרות תיירים מחוץ לשער במוגרבים ולכן המתפללים חשו מאוימים והחלו לתקוף.

רמת הכוננות הגבוהה ביותר

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי אמר הבוקר לגלי צה"ל, כי "על משטרת ישראל לאפשר לכל בני הדתות לשהות באזור זה. אריאל הוסיף כי יש לתת למשטרה "לעשות סדר ולאפשר ליהודים לעלות למקום הקדוש, בעיקר ביום כיפור".

לקראת יום כיפור צה"ל הטיל סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון. הסגר החל בחצות, ויימשך עד מחר בחצות בהתאם להערכת מצב. מצה"ל נמסר כי יורשה מעבר פלסטינים רק במקרים הומניטריים, רפואיים חריגים בכפוף לאישור המנהל האזרחי.

בנוסף, הורה מנכ"ל מד"א להעלות את רמת הכוננות בירושלים לגבוהה ביותר בעקבות אירועי ההתפרעות. לקראת יום כיפור יוצבו מספר רב יותר של חובשים ואמבולנסים בסניפי מד"א ברחבי העיר.