הרמטכ"ל בני גנץ קיבל היום לידיו תחקירים שערכו בצה"ל על רצח משפחת פוגל באיתמר ועל אירוע הריגתו של בן יוסף לבנת ז"ל בקבר יוסף בשכם.

בעניין הפיגוע באיתמר בחודש מרס האחרון, קבע הרמטכ"ל שכוחות הביטחון כשלו בפעולות שנקטו אל מול האיומים שהיו בשטח באותה תקופה, מפני חדירה ליישוב. לפי התחקיר, הערכת המצב הפיקודית זיהתה נכון את האיומים ביחס לתקופה, גם בהיעדר מידע מודיעיני קונקרטי. עם זאת, תרגום הערכת המצב לסדר פעולות מבצעיות- טקטיות, בדגש על מיצוי כל מרכיבי ההגנה ביישוב, כשל.

הרמטכ"ל כינה את הפיגוע "לא אנושי ומתועב" וסיכם כי יש לפעול באופן מיידי להטמעת לקחי האירוע, בהם גם קידום והאצת שיפור מרכיבי הביטחון ביישובים. על אף תוצאות האירוע החמורות, הביע הרמטכ"ל הערכתו לגורמי הביטחון שפעלו ללכידת המרצחים.

תחקיר קבר יוסף: לא נשקפה סכנה לחיי השוטרים הפלסטינים  

בנוגע לאירוע הירי בקבר יוסף, מסיכום התחקיר עולה שהשוטרים הפלסטינים ירו לעבר המתפללים היהודיים למרות שלא נשקפה סכנה לחייהם. הרמטכ"ל הורה לעשות הכול כדי למנוע כניסה לא מתאומת של מתפללים יהודיים לקבר יוסף בשכם. התחקיר לא העלה מידע שמצביע על תכנון מראש לפגיעה במתפללים אך נמצא כי הירי בוצע במזיד ומתוך כוונה לפגוע במתפללים שהגיעו לקבר יוסף. 

הרמטכ"ל ציין כי צה"ל "צריך לעשות כל שניתן על מנת למנוע כניסות לא מתואמות לקבר יוסף" וכי הוא "רואה בחומרה כניסה של ישראלים לקבר יוסף ולשטחי A תוך סיכון חיים ממשי". 

בן יוסף לבנת ז"ל, ארכיון (צילום: חדשות 2)
בן יוסף לבנת ז"ל | צילום: חדשות 2

בסוף השבוע האחרון החליט משרד הביטחון החליט להכיר בבן יוסף לבנת ז"ל, הצעיר שנרצח מירי שוטרים פלסטינים בקבר יוסף בשכם, כנפגע פעולות איבה. חטיבת ביטוח תביעות במשרד הביטחון אישרה להכיר בלבנת נפגע פעולות איבה בעקבות תחקיר צה"ל, ממנו עלה כי לשוטרים הפלסטינים לא נשקפה סכנה באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק