סוכלה חדירת כלי טיס לישראל: צה"ל יירט היום (ראשון) בגבול סוריה מזל"ט ששוגר לעבר ישראל. היירוט של כלי הטיס בוצע על ידי טיל קרקע-אוויר מסוג "פטריוט" ולא גרם לנזק או נפגעים. הפלת המזל"ט תועדה על ידי צוות חדשות 2. שר הביטחון יעלון הוסיף כי "אם מישהו ינסה לבחון אותנו, נדע להגיב באופן תקיף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצה"ל נמסר כי כלי הטיס זוהה במרחב האווירי של מדינת ישראל באזור קוניטרה, במרחק לא רב ממעבר קוניטרה שעומד בלב המתיחות הנוכחית בצפון. בצה"ל הדגישו: "לא נסבול פגיעה בריבונותה של ישראל". תושבים באזור הגליל העליון דיווחו על הדי פיצוצים ורעשים באזורם.

סא"ל פיטר לרנר, דובר צה"ל לתקשורת הזרה, טען כי כלי הטיס ככל הנראה השתייך לצבא הסורי. לרנר הוסיף כי להערכתו המזל"ט טס בטעות לתוך השטח האווירי של ישראל. "ישראל תגיב לכל הפרה של ריבונותה", הוסיף.

ארכיון
מזל"ט, אילוסטרציה | צילום:

שר הביטחון יעלון בירך על היירוט: "לוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, במקרה הזה מסוללת פטריוט, הוכיח פעם נוספת ערנות רבה ומקצועיות גבוהה ביירוט כלי הטיס הבלתי מאוייש, ועל כך הם ראויים להערכה".

"לא נאפשר כל פגיעה בריבונות שלנו או ניסיון לפגוע באזרחנו וחיילינו בצפון הארץ, בין אם במכוון או שלא במכוון", הוסיף יעלון. "השבועות האחרונים הוכיחו כי סבלנותנו לניסיונות פגיעה בנו היא מועטה, ואם מישהו ינסה לבחון אותנו, נדע להגיב באופן תקיף".

טילי פטריוט (ארכיון). בדרך למזה"ת (צילום: חדשות)
מערכת פטריוט, ארכיון | צילום: חדשות

בחודש שעבר הפיל צה"ל שני מזל"טים ששלח חמאס לעבר ישראל. אחד מהם שוגר מרצועת עזה לעבר אשקלון וניצנים, ואותר על ידי סוללת טילי "פטריוט" שירתה אליו טיל. לאחר הפגיעה המוצלחת נפלו שברי כלי הטיס מצפון לרצועת עזה, בשטח פתוח.

החיילים המוצבים בסוללה עקבו אחר מסלול הטיסה והיירוט באמצעות המכ"ם והכלים הטכנולוגיים שברשותם. גורם צבאי מסר כי "הגילוי, הזיהוי והיירוט בוצעו באופן מקצועי ותקין וחיל האוויר עמד במשימתו".

חייל או"ם באזור קוניטרה
חייל או"ם באזור קוניטרה, היום | צילום:

ימים ספורים קודם לכן יורט מול קו החוף של אשדוד מזל"ט שחדר מרצועת עזה שככל הנראה היה ממולכד. טיל פטריוט נורה לעברו והשמידו באוויר. בעקבות זיהוי כלי הטייס הבלתי מאויש הופעלה אזעקה באזור אשדוד. לאחר היירוט, פתחו כוחות צה"ל בסריקות נרחבות באזור קו החוף של אשדוד בניסיון לאתר את שרידי כלי הטיס.