למרות ההתרעות מפני ירי אפשרי לעבר אזור המרכז, נראה כי תושבי גוש דן שכחו את ימי "עמוד ענן", אז נורו כמה רקטות לעבר תל אביב וראשון לציון. הערב (ג') זה קרה שוב והאזעקות תפסו את התושבים לא מוכנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך לקניון עזריאלי שבתל אביב תועדו רבים כשהם נמלטים בבהלה מאימת הרקטה שנורתה מרצועת עזה - אך יורטה מעל ראשון לציון. במקביל, בחוף ראשון לציון שפונה מאדם מוקדם יותר נראו כמה אנשים כשהם נסים על נפשם לשמע האזעקה.

מעיריית תל אביב נמסר כי "עקב השמעת אזעקה ועל פי הנחיות פיקוד העורף, עברה עיריית תל אביב-יפו לעבודה במתכונת חירום. לבירור בכל הנוגע לשירותי העירייה או לפניות בנושאים הנוגעים למצב החירום, ניתן לפנות, או להתעדכן באמצעות אתר האינטרנט העירוני www.tel-aviv.gov.il , דף הפייסבוק, באפליקציה העירונית ובאמצעי התקשורת השונים ומוקד שירות 106 . (באפליקציה יש להיכנס לסביבי, חירום וביטחון, מקלטים). כל המקלטים והחניונים התת קרקעיים פתוחים וערוכים לשימוש הציבור. הרשימה המלאה זמינה לציבור באתר העירייה ובאפליקציית דיגיתל העירונית. כל עוד לא ניתנה הנחייה אחרת כל האירועים והקייטנות מתקיימים כסדרם.

עדי, תושב תל אביב, סיפר לחדשות 2 Online: "האזעקה העירה אותי מהשינה. נבהלתי מאוד וירדתי מיד למרחב המוגן. זה היה מפחיד". ספיר, תושבת ראשון לציון, גוללה גם היא את הרגעים שבהם נשמעה האזעקה בעירה: "הייתי באמצע המקלחת רצתי עם המגבת מיד לחדר המדרגות. פחדנו מאוד. אחרי כמה דקות שמענו בום אדיר מעל הבית".

מעיין, תושבת חולון, סיפרה כי שמעה את האזעקה בבירור. "הייתי בבית ואין לי פה מרחב מוגן, אז יצאתי מיד לחדר המדרגות. שמעתי את הפיצוץ אבל זה נשמע שהוא היה רחוק ממני".

אלי, תושב תל אביב בן 32, היה עם שני ילדיו בביתו בזמן האזעקה. "הילדים צפו בדרדסים ופתאום החלה האזעקה", הוא סיפר. "רק מספר דקות קודם לכן אמרתי להם שזה יכול לקרות. מיד יצאנו לחדר המדרגות וחיכינו, ואז שמענו בום ועודכנו באמצעי התקשורת שמדובר ביירוט של כיפת ברזל".

גיל, בן 6 בלבד, היה בדירה בתל אביב עם אביו, ותיאר: "יצאתי יחף מהר ורצתי כי פחדתי מהאזעקה, אבל חיבקתי את אבא חזק מאוד ועכשיו אני בסדר. אנחנו לא מפחדים מהרעים כי אנחנו ננצח".

פינוי סטודנטים ממסיבת בריכה בבאר שבע, הי
אזעקה בבריכה | צילום:

"נסעתי באופניים ושמעתי פתאום אזעקה"

גם ברמת גן נשמעה האזעקה. "האמת שישנתי ופתאום שמעתי קול של אזעקה והתעוררתי מהר וירדתי למקלט", סיפר עומרי, תושב העיר בן 25. "היו כמה אנשים מבוגרים שהיו איתי שם והרגעתי אותם. זו לא הפעם הראשונה שאני שומע אזעקה באזור. עם זאת, היו אנשים שבכלל לא יצאו מהבתים, למרות שאין להם ממ"דים".

בניגוד לתושבי הדרום, תושבי אזור המרכז חיים את שגרת יומם הרחק מהמרחבים המוגנים, ובכך רבים הרגישו חסרי אונים עם הישמע הצופרים. "הייתי ליד החוף, נסעתי באופניים ושמעתי פתאום אזעקה", סיפר אביב, תושב בת ים. "ראיתי אנשים מבוהלים מתכופפים מתחת למכוניות, שמעתי בום גדול וראיתי עשן בשמיים".

"הייתה אזעקה, רצנו מהר לחדר המדרגות", סיפר דורון, תושב בת ים. "שמענו בום עמום ואחרי דקה וחצי או שתיים נכנסנו הביתה". תמי, גם היא תושבת בת ים, סיפרה על רגעי האימה: "שמענו את האזעקה, נבהלנו ונכנסנו מיד לממ"ד".

תושבי חולון שמעו גם הם את האזעקה בבירור. "הייתי בבית ואין לי פה מרחב מוגן, אז יצאתי מיד לחדר המדרגות", סיפרה מעיין, תושבת העיר. "שמעתי את הפיצוץ, אבל זה נשמע שהוא היה רחוק ממני".

האזעקה תפסה גם את אורחי כנס ועידת ישראל לשלום של עיתון הארץ בתל אביב, וכל המשתתפים פונו מהוועידה למרחבים המוגנים. ראש עיריית רחובות פתח את מרכז ההפעלה העירוני לשעת חירום, וחוף הים בראשון לציון פונה אף הוא. "פחדנו מאוד ושמענו בום אדיר מעל הבית", טענה ספיר, תושבת ראשון לציון.