ערב הצעדה למען שחרור שליט, בכיר חמאס איימן טהא אומר כי ישראל היא זו שמכשילה את העסקה, ומסביר מדוע חמאס מונע מנציגי הצלב האדום לבקר את שליט.

"האויב הציוני מנסה כעת לעשות משחקים עם שמות המשוחררים", אמר טהא על המשא ומתן לשחרור שליט. "ישנן כמה הסתייגויות בעניין השמות, אבל לא תיתכן עסקה בלי השמות האלה".

בכיר החמאס נשאל על סירוב הארגון לאפשר לצלב האדום לבקר את החייל החטוף ברצועת עזה, והשיב: "אי אפשר להתיר לצלב האדום לבקר את שליט, משום שהוא לא נמצא בכלא - ולכן גילוי מקומו הוא דבר מסוכן מאד".

נשלמות ההכנות לקראת צעדת שליט

במצפה הילה, יישובו של גלעד שליט, נשלמות ההכנות לקראת צעדת הענק שתצא מחר בבוקר בדרך לבית ראש הממשלה בירושלים בהשתתפות, כך נראה, עשרות אלפי ישראלים - למען השבתו של גלעד הביתה.

בינתיים מתברר מסקר חדשות 2, שנערך באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, כי רוב גדול בציבור הישראלי תומך בהחרפת המאבק מצדה של משפחת שליט. 74% מהמשיבים בסקר קבעו כי החרפת המאבק של משפחת שליט בממשלה היא מוצדקת ונחוצה. רק 14% מהמשתתפים בסקר טענו כי צעדיה של משפחת שליט מיותרים ומזיקים.

תוצאות הסקר. העם עם משפחת שליט (צילום: חדשות 2)
תוצאות הסקר. העם עם משפחת שליט | צילום: חדשות 2

אתמול העלו בני משפחת שליט מספר סרטונים לרשת במטרה לגייס כמה שיותר ישראלים להשתתף בצעדת הענק. "אני מאמינה שאחרי 4 שנים בהן לא הצליחה מדינה שלמה להחזיר חייל שבוי הביתה, היא צריכה לשלם עכשיו מחיר לפני שיהיה מאוחר מדי", אמרה האם אביבה שליט בסרטון שעלה ליו-טיוב. "אני קוראת לכל האמהות, האחיות והנשים בישראל, כמו גם לגברים, להצטרף אלי למסע המחאה הזה, כדי להחזיר את בני גלעד הביתה".

גם נועם שליט, אביו של החייל החטוף, פירסם קריאה יוצאת דופן ברשת. "חייו של גלעד בידיים שלך", אמר שליט. "לא נותר עוד זמן. החזר את גלעד לביתו עכשיו - לפני שיהיה מאוחר מדי. גלעד הוא גם שבוי שלך. די לדיבורים. זה הזמן להכרעות. שלם את המחיר הנדרש והשב את גלעד לביתו".

שטייניץ: "דעת הקהל לא תשחרר את שליט"

"ההחלטות לגבי שחרורו של גלעד שליט לא יכולות להתקבל ברחובות, בצעדה או במשאל עם. הן לא החלטות של דעת קהל" - כך אמר היום שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, באירוע "שבתרבות" בבאר שבע, זאת בהתייחס לצעדת הענק שצפויה לצאת מחר ממצפה הילה לכיוון בית ראש הממשלה בירושלים.

"כולנו בלב מתפללים לראות את גלעד איתנו, אך להיות חלק ממקבלי ההחלטות אומר גם לקבל החלטות לא רק מהלב, אלא גם מהראש", הוסיף השר שטייניץ.

סגן שר החוץ, דני איילון, התייחס היום גם הוא לנושא, במהלך אירוע "שבתרבות" בראשון לציון. "צריך לעשות הכל כדי להחזיר את שליט הביתה, אך מבלי לפגוע באינטרסים הביטחוניים של ישראל", אמר איילון. "מספר המחבלים פחות חשוב מאשר הפוטנציאל שלהם לחזור לטרור".

אתמול התייחס למאמצים לשחרורו של שליט גם שר הביטחון אהוד ברק במהלך ביקורו בוושינגטון. "חיוני להביא אותו, ולא בכל מחיר - אבל להביא אותו", אמר ברק בראיון לשליחנו בארה"ב אהרון ברנע.

"עד עכשיו לא הצלחנו להביא אותו וזו נשארת חובה מרכזית שלנו", הוסיף שר הביטחון. "אני חושב ששתי ממשלות עסקו בנושא ואני מצר שלא הצלחנו עד היום". ברק הדגיש כי בממשלה ימשיכו לעסוק בשחרור שליט ביום ובלילה, וכל זאת עד אשר ישוב גלעד להוריו.

ארה"ב לחמאס: שחררו את שליט מיד 

יום השנה הרביעי לנפילתו של החייל החטוף גלעד שליט נידון גם בוושינגטון. בית הנבחרים האמריקני אימץ הלילה החלטה הקוראת לארגון החמאס לשחרר באופן מיידי את שליט, והסנאט צפוי לאמץ את אותה החלטה בדיוניו היום.

"אנו תומכים בביטחונם ורווחתם של החיילים ומשפחותיהם בישראל", נכתב בהודעה הרשמית של בית הנבחרים. עם זאת, להחלטה זו אין כל יכולת ממשית בפועל לביצוע מהלכים מול ארגון החמאס.

בית הנבחרים טען כי שליט מוחזק בשבי בניגוד לכל העקרונו וההסכמים ההומניטריים והוא אינו מקבל טיפול רפואי. עוד נטען כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי, וכי שליט אינו יכול ליצור קשר עם משפחתו.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

סקר חדשות 2: רוב גדול בעד צעדת שליט

שטייניץ: לא נשחרר את שליט בגלל צעדה

ישראל מציינת 4 שנים לחטיפת שליט  

מיוחד: הצעדה למען גלעד מהאוויר 

אורות הקולוסיאום וחומות י-ם כבו למען גלעד

חוסר המידע על מיקומו של שליט: כישלון צה"לי או תחכום של חמאס?

חמאס מציין 4 שנים לחטיפת שליט בסרטון חדש