במהלך ביקור הבוקר בבסיס חיל הים בחיפה, הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשונה למעשיהם של לוחמי גדוד "נחשון" שתלו אתמול שלט מחאה על פינוי יהודים מיהודה ושומרון.

"אין מקום לסרבנות, ואנו נפעל בכל הדרכים למגר אותה", אמר נתניהו והוסיף כי "צה"ל קיים על בסיס הרעיון של היררכיה בפיקוד. אם אתה רוצה לבטל את צה"ל - תקדם את הסרבנות, מה שעלול להוביל להתמוטטות המדינה. אין לזה מקום בשום צורה. אנחנו חיים על צה"ל, והצבא נשען על הזכות לתת פקודות ולקבל פקודות".

הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי שהתלווה לנתניהו בביקורו בבסיס בחיפה, אמר כי "אין מקום לסרבנות ומרדנות בצבא", והדגיש כי הוא סומך על מפקד חטיבת כפיר בהתמודדות שלו מול התופעה.

"גם נחשון לא מגרשים יהודים"

דבריו של נתניהו נאמרו היום על רקע האירוע אתמול בו מספר חיילים מגדוד נחשון שבחטיבת "כפיר" עלו בשעות הצהריים על גג אחד המבנים בבסיס צה"ל בדרום הר חברון והניפו שלטים עליו נכתב "גם נחשון לא מגרשים יהודים".

שניים מהחיילים, מובילי המחאה, נשפטו ל-30 ימי מחבוש. מפקד חטיבת כפיר, אלוף משנה אורן אבמן, קבע כי שני החיילים האלו לא יבצעו תפקיד פיקודי, לא יהיו עוד לוחמים ואף יורדו בדרגה. ארבעת החיילים האחרים שנטלו חלק בהנפת השלט נשפטו ל-20 עד 28 ימי מחבוש.

מצה"ל נמסר בתגובה לאירוע: "מספר חיילים מגדוד נחשון מחטיבת כפיר התנהגו שלא כמצופה מהם. הנושא נמצא בתחקור מפקדים. יש לציין כי פעולת החיילים הינה פסולה מן היסוד, נוגדת את ערכי הצבא וכל ניסיון לערב את צה"ל בדיון פוליטי אינו ראוי".

"ההתנהגות של ברק דוחקת את החיילים לפינה, וכשלא מדובר באירוע נקודתי שר הביטחון צריך לעשות חשבון נפש", אמר אתמול ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) בתגובה לאירוע. "על ברק לחדול מלהפוך את הצבא לזרוע פוליטית העוסקת בגירוש יהודים מבתיהם".