בלבנון נמשכים הדיווחים על פעילות צה"ל ש"ליוותה" לכאורה את פירוק מתקני הריגול, הערב במדינה.

לדברי גורמים צבאיים, מסוקים של חיל האוויר חגו בשמי נאקורה וא-זהאראני ובאזור הגבול, על מנת לעקוב אחר פירוק האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים שנחשפו, לטענת צבא לבנון, על ידי חיזבאללה.

בנוסף, דיווחו המקורות כי לפעילות חיל האוויר התלוותה גם פעילות של סירות חיל הים, שפיקחו על הנעשה מול חופי לבנון.

בצה"ל אמרו כי למרות הדיווחים הרבים, "אין כל פעילות חריגה של חיל האוויר בצידון".

בשעות הערב פורסמו בלבנון שורה של הודעות גינוי לחשיפת אמצעי הריגול הישראליים לכאורה ואת פעילות חיל האוויר והים בלבנון. ראש הממשלה סעד חרירי והנשיא מישל סולימאן גינו בחריפות את מה שכינו ״הפרה בוטה של ריבונותה של לבנון״. חרירי אף הודיע כי יתלונן באו״ם. גורמים פוליטיים נוספים פרסמו הודעות גינוי אף הם.

נסראללה בירך על פירוק המתקנים

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס הערב למתקני הריגול הישראליים, לכאורה, שצבא לבנון דיווח הערב שחשף - ופירק. "חשפנו אמצעים אלקטרוניים ומצלמות המשדרים תמונות מלבנון יום ולילה", אמר נסראללה.

"ההישג שלנו היום הוא בפירוק אמצעי הריגול המתקדמים הללו, בשיתוף פעולה של ההתנגדות וצבא לבנון. אני מודה לאחינו בצבא לבנון שפועלים מאז שעות הבוקר על פירוקם של האמצעים הללו", הוסיף מזכ"ל חיזבאללה.

"מתקני הריגול" שנחשפו (צילום: AP)
"מתקני הריגול" שנחשפו | צילום: AP

הלבנונים טוענים כי בעקבות מידע של חיזבאללה, הצבא פירק במשך שעות שני מתקני האזנה, שידור וצילום שהיו מותקנים בתוך סלעים חלולים במרום שני הרכסים, הסהין והר בארוק. בהר בארוק, בעומק הלבנון, ישב צה"ל בשנות ה-80.

מאוחר יותר דווח על פיצוץ שנשמע סמוך לשעה 18:30 הערב, בסמוך לחופי צידון. על פי דיווחים לבנוניים, בסמוך להישמע הפיצוץ נרשמה פעילות אווירית ערה של מסוקים ישראליים באזור. עדי ראייה דיווחו כי הפיצוץ אירע בסמוך לפעילותם באוויר. כמה כלי תקשורת לבנוניים דיווחו כי ייתכן שמקור הפיצוץ הוא מוקש תת-ימי, שגרם לגלי ענק בחוף.

יכולת לציון מטרות בכל שטח לבנון

בלבנון מדווחים על "הישג חסר תקדים". לטענת הצבא, מדובר במכשירי המודיעין החדישים והמשוכללים ביותר שאי פעם נחשפו. רשת הטלוויזיה הלבנונית NBN שידרה הערב תמונות ראשונות של הסלעים בהם אותרו המתקנים הסודיים.

בתוך הסלעים החלולים מצא הלבנונים, לטענתם, שתי מערכות לציון מטרות ע"י לייזר, לטווחים של 20 ק"מ. זאת אומרת שמראשי ההרים האלה, היה אפשר לציין מטרות כל הדרך מערבה עד חוף הים התיכון ומזרחה, עד שרשרת ההרים המזרחית של לבנון.

דרום לבנון, מתקני הריגול (צילום: AP)
חלק ממתקני הריגול | צילום: AP

מדובר בציון מטרות לצרכי חיל האוויר, כדי לתקוף מערכות טילים וטילים כבדים של חיזבאללה. המערכות הוסוו היטב בשטח הררי, שלא ניתן לגישה של כלי רכב. כל מערכת כללה גם תצפית, מערכת לשידור הצילומים לישראל,  מערכת לקליטת תשדורות ומערכת של בטריות.

מדובר במקומות אסטרטגיים, בהם היה רוצה חיזבאללה להציב סוללות טילים נגד מטוסים, אם וכאשר יגיעו לרשותו.

בחיזבאללה נערכים לעוד מערכה עם ישראל

כלי התקשורת בלבנון מדווחים היום כי מקורות בחיזבאללה אומרים שהארגון "השלים את ההכנות" לקראת מלחמה חדשה עם ישראל. מלאי הנשק של הארגון, לפי אותם מקורות, מולא במספר סוגים של כלי נשק ופותחו גם אמצעים הגנתיים חדשים.

ההיערכות כוללת, לפי הדיווח, גם הכנות תת-קרקעיות: המקורות טוענים כי הארגון הקים מלכודות בתוך מנהרות בלבנון. פעיל חיזבאללה אמר ל"אל-ראי" שהארגון "להוט" להתעמת עם ישראל בתוך אותן מנהרות, שמצוידות בציוד רב, נשק ומוקשים.

המקורות אמרו לעיתון "אל-ראי" הכוויתי, כי בפעם הראשונה, "ההחלטה על שלום או מלחמה נמצאת בידי החיזבאללה ולא בידי ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק