10 שנות מאסר למצבע אונס בבת 9 (צילום: חדשות 2)
יש בבתי הכלא אסירי X נוספים? | צילום: חדשות 2

בעקבות החשיפה על החזקתו בבידוד של אסיר X נוסף, אומרת עו"ד רחלה אראל, המשמשת כמבקרת שב"ס, כי לא הופקו לקחים מהמקרה של בן זיגייר. "זו רשלנות רבתי", אמרה אראל על כך שהמצלמה בתאו של זיגייר לא עבדה ובשב"ס החליטו שלא להעמיד את הסוהרים לדין. היא ציינה כי אינה מכירה עוד אסירי X, אך מנגד אומרים גורמים המעורים בנושא כי יש עוד אסירים כאלה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אראל, הממונה על המבקרים הרשמיים בלשכת עורכי הדין ומשמשת כמבקרת שב"ס, במינוי השר לביטחון פנים מותחת ביקורת חריפה על טיפול השב"ס בפרשת זיגייר ועל התנאים שבהם מוחזקים אסירים בבידוד. "שירות בתי הסוהר במקום לתקן ולשפר דבר ראשון איך הוא מטפל? כאילו מדובר במדינה דיקטטורית", היא אומרת. "מנעו גישה של מבקרים לתאים אלה, שלא תדעו אתם העיתונאים שיש עוד כאלה אסירי X".

לדבריה, במאי 2013 - לאחר פרסום פרשת זיגייר - בשב"ס החליטו למנוע זליגת מידע, ואפשרות שגורמי חוץ כמו המבקרים הרשמיים יעמדו על תנאי כליאתם של אסירים כמותו. "הם עושים מה שהם רוצים ואף אחד לא מפקח עליהם. הם גם כתבו פקודת נציבות פנימית שסותרת חקיקה של כנסת ישראל", אומרת עו"ד אראל.

אין תמונה
"רשלנות של השב"ס", עו"ד רחלה אראל

במשרד לביטחון הפנים טוענים: "אין עוד אסירי X בישראל"

מבקרת שב"ס אומרת כי התנאים של אסירי X הם מחרידים. "אסירי X ואסירי הפרדה, שזה באותה קטוגריה, מוחזקים בתאים קטנים וצרים, לא רואים אור יום, חלקם אזוקים ברגליים ובידיים למיטותיהם וסובלים מחסכים נפשיים", הסבירה. "כשהם משתחררים הם יוצאים כמו פצצות מתקתקות לחברה".

אחרי חשיפתו של אסיר חשאי נוסף, במשרד לביטחון הפנים דחו היום את הטענות כי דבריו של השר לביטחון הפנים אהרונוביץ' בפברואר, שלפיהם אין עוד אסירי X בישראל - היו כוזבים. "כשמדברים על אסירי איקס - מתכוונים לאסירים שלא מפוקחים על ידי כל הגורמים הרלוונטיים", הסבירו הגורמים לחדשות 2 באינטרנט. "המושג להחביא הינו מושג מופשט".

לטענת הגורמים, בין אם האזרח מהשורה אינו מכיר מקרה כזה או אחר של אסיר - אין זה אומר שכל הגורמים הרלוונטיים שאמורים לפקח על מאסרו אינם נמצאים בסוד העניין.

בעקבות החשיפה החדשה, החליטה יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב לכנס דיון מחר בוועדה שיעסוק בנושא, בהשתתפות נציגי מערכת הביטחון והשב"ס. "השב"ס אינו אכסנייה של השב"כ", אמרה יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב. "צריך להיות שיתוף פעולה ביניהם. אני לא צריכה לדעת מיהו האסיר, גם השב"ס לא צריכים לדעת, דווקא במציאות הזאת צריכים לשמור על סודות. אבל השב"ס צריך לדעת שהוא קיים ולטפל בו".

באגף 13 בכלא איילון - אסיר חשאי נוסף

מסמכים שהותרו לפרסום היום על ידי בית המשפט והצנזורה חשפו כי באגף 13 בכלא איילון כלוא אסיר חשאי נוסף. על פי המסמכים, האסיר הכלוא באגף הביטחוני השמור, שוהה בתאו בתנאים דומים מאוד לאלה של מי שנודע בכינויו האסיר X, בן זיגייר, שהתאבד בתאו לפני כשנתיים וחצי.

האסיר החשאי הנוסף מוחזק באגף 13 - אגף ביטחוני שמור שמאפייניו דומים לאלו של אגף 15 - אגף שמור נוסף בכלא בו הוחזק בעבר יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, בטרם הועבר לאגף שמור אחר.