משאיות בכניסה לרצועה. צילום ארכיון
סיוע הומניטרי בדרך לעזה | צילום:

"מנוחת הצהריים" של צה"ל וחמאס הסתיימה: אחרי שבין השעות 13:00 ל-16:00 הניחו הצדדים את הנשק, חזר צה"ל לתקוף ברצועת עזה. במקביל נורו טילים לעבר העיר באר שבע ולעבר המועצה האזורית שער הנגב. לא דווח על נפגעים.

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני החליטו בצהריים בדיון מיוחד בנושא מבצע "עופרת יצוקה", כי המבצע הקרקעי יימשך במתכונתו הנוכחית, אך נכון לעכשיו לא יורחב ויועמק עד כדי כיבוש הרצועה.

סנוניות של הסכם? שרי הקבינט המדיני-ביטחוני החליטו בצהריים בדיון מיוחד בנושא מבצע "עופרת יצוקה", כי המבצע הקרקעי יימשך במתכונתו הנוכחית, אך נכון לעכשיו לא יורחב ויועמק עד כדי כיבוש הרצועה.

בסיום ישיבת הקבינט, בה נידונו גם היוזמות הבין-לאומיות להפסקת האש מטעם נשיא מצרים מובארק ומזכירת המדינה האמריקנית רייס, הוציאה לשכת ראש הממשלה הודעה רשמית, בה נאמר כי "ישראל מודה לנשיא צרפת ולנשיא מצרים על מאמציהם לקדם פתרון להפסקת פעולות הטרור מעזה והפסקת הברחות האמל"ח ממצרים לרצועה. ישראל רואה בחיוב דיאלוג בין גורמים מצריים וישראלים על מנת לדון בקידום סוגיות אלה".

במקביל טוענים בצרפת, כי הלחימה עשויה להיפסק בתוך שמונה ימים. מקורבים לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי, המקיים בימים אלה מסע דילוגים במזרח התיכון, רואים בהצעה שמצרים העלתה אמש הזדמנות להפסקת הלחימה ברצועת עזה והסגת הכוחות הישראלים בתוך שמונה ימים.

הפסקה בת 3 שעות

בחמאס אומרים שהארגון הפסיק את ירי הרקטות לישראל בזמן הפסקת האש, אחרי שישראל הכריזה הבוקר שתניח את נשקה בין אחת לארבע בכל יום. סגן מפקד החמאס אמר לרשת אל ערבייה ש"הארגון מתכוון לשמור את הפסקת האש ולא לשגר רקטות לעבר ישראל". בשעה האחרונה לא נורו רקטות מרצועת עזה ולא התנהל ירי ברצועה.

התקשורת הזרה דיווחה הבוקר כי צה"ל מתכוון לעצור מדי יום את המבצע הצבאי לשלוש שעות, על מנת לאפשר הזרמת סיוע לתושבי הרצועה. סוכנות הידיעות רויטרס מצטטת גורם בצה"ל, שאומר "הרעיון הוא שהצבא יניח את נשקו בכל יום מאחת בצהריים לארבע אחר הצהריים, החל מהיום".

גם גורמים בעזה אומרים כי ישראל העבירה להם מסר על פיו בשעות הצהריים יניח צה"ל את נשקו. תושבי הרצועה יוכלו לפתוח את החנויות בעיר, לספק לתושבים מוצרי מזון ותרופות ולקיים הלוויות. סוכנויות הידיעות מצטטות גורם במשרד ראש הממשלה, שאמר "צה"ל המליץ לראש הממשלה לקיים מסדרון הומניטרי כדי לאפשר לפלסטינים להצטייד במצרכי יסוד".

סוכנויות הסיוע ברצועה טוענות כי הן במחסור חמור בתרופות ומזון, וכי אין להם אמצעים לסייע למיליון וחצי התושבים ברצועה. כאמור, צה"ל דחה את הפרסומים. לשכת ראש הממשלה ציינה כי מאז החל מבצע "עופרת יצוקה", הזרימה ישראל לרצועה מאות טונות של ציוד, סחורות ומזון בכמות שזהה לכמות שהזרימה פנימה בחודשיים שקדמו למבצע.

בלשכת רה"מ מדגישים כי בשל פעילות חמאס מתוך ריכוזי האוכלוסייה והמשך הלחימה כנגד פעילי הטרור של הארגון נוצר קושי בהגעת הציוד לאוכלוסיה האזרחית.

רכב שנפגע מנחיתת טיל באשקלון (צילום: יוסי זילברמן)
רכב שנפגע מגראד, היום באשקלון | צילום: יוסי זילברמן
הבוקר: גראד "פיספס" במטרים בניין מגורים באשקלון

עד שעות הצהריים, נורו כ-15 קסאמים וגראדים לעבר יישובי הדרום, כולל אשדוד, אשקלון, נתיבות ויישובי עוטף עזה. אחת הרקטות פגעה מטרים ספורים מבניין מגורים באשקלון - למרבה המזל, לא היו נפגעים בגוף אלא מספר נפגעי חרדה בלבד.

אתמול נפצעה קל תינוקת בת שלושה חודשים מרסיסים בפניה, מפגיעת טיל גראד בסמוך לבית בגדרה. התינוקת נפצעה מזכוכית שהתנפצה. שלושה בני אדם לקו בחרדה, בהם אמה של התינוקת.

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, אודי סגל, רוני דניאל ועמית ולדמן

מלחמה בחמאס - סיקור מיוחד

נסראללה: "אולמרט הכושל לא ינצח בעזה"

הבוקר: גראד "פיספס" בית מגורים באשקלון במטרים בודדים 

טנק צה"ל ירה בשוגג - 3 חיילים נהרגו

גראד על גן ילדים ריק באשדוד

חמאס מאיים: נגיע גם לתל אביב