אהוד אולמרט, ארכיון (צילום: חדשות)
ראש הממשלה אהוד אולמרט, ארכיון | צילום: חדשות

ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר היום בביקורו בוושינגטון כי "ישראל חופשייה לפעול בכל אמצעי אפשרי כנגד התכנית הגרעינית של אירן". אולמרט הוסיף כי בארה"ב לא מתנגדים לדבריו.

"איני זוכר שאף אחד בממשל האמריקני, כולל ביומיים האחרונים, ייעץ לי או לאיש מנציגי שלא לפעול בשום דרך שנחוצה לביטחון הבסיסי של מדינת ישראל, ושכוללת את אירן", אמר אולמרט בהצהרה קצרה לכתבים.

הוא ענה לשאלה "האם וושינגטון לוחצת על ישראל שלא לפלוש לרצועת עזה ולהימנע מתקיפת אירן?"

בישראל ובמערב מאמינים שאירן מעשירה אורניום, ושבכוונתה לייצר כלי נשק גרעיניים. באירן טוענים כי מטרתה של התכנית הגרעינית היא לייצר אנרגיה חסכונית בלבד.

שעה שעודד הטלת סנקציות בינלאומיות על טהרן, אמר אולמרט שישראל "שומרת את כל האפשרויות פתוחות בהתמודדות עם הפעולות הגרעיניות של אירן", אותן תיאר ראש הממשלה כ"סיכון לקיום ישראל".

דיפלומט אמריקני שמכיר את היחסים עם אירן אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי וושינגטון "הבהירה שאפשרות של תקיפה כנגד אירן היא לא משהו שאנו מעוניינים בו בעת הזו".

עיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, דיווח היום כי יחידות של חיל האוויר הישראלי מתאמנות בנגב לביצוע "משימה סודית" במתקני הגרעין האירניים.

העיתון ציטט את כתב העיתון "סאנדיי טיימס" בישראל עוזי מחניימי, ה"מקורב לבכירי צבא ומודיעין בישראל" לדבריו, שאמר כי "האימונים לתקיפה אווירית באירן נערכים בנגב. לא ידוע האם תקיפה כזו תצא לפועל ומתי. כך או כך - התקיפה מחייבת אישור של הדרג המדיני בישראל".

על פי הדיווח, ביקר הכתב בבסיס חיל האוויר בנגב, משם הביא את רשמיו: "התקרבתי למטוס ה-F16 הישראלי, המתכונן לקראת ההמראה לאימון, ודיברתי עם הטייס בן ה-25. הוא אמר לי: 'אני יודע שאני אוביל את דבוקת המטוסים. בזמן שאלו מתכוננים לתקיפה אפשרית, פועלים 80 טכנאים אמריקנים בבסיס נבטים של חיל האוויר בנגב על השלמת פרוייקט מכ"מ מתקדם שטווחו 1250 מייל'". טייס אחר שרואיין אמר: "אנו מרגישים כי עתידה של ישראל לא בטוח, ועל כן אנו רוצים להשקיע את כל משאבינו ויכולותינו על מנת להגן עליה".