ספינות המלחמה האירניות חוצות את תעלת סואץ. כלי תקשורת מכל העולם מתעדים את המעבר - מהלך מתריס ומכוון היטב של המשטר בטהרן, דריסת רגל אירנית מתגרה בים התיכון.

יותר משלושה עשורים לא שטו כאן ספינות הצי הפרסי. הבוקר הם החלו במסע והערב כבר יצאו בצידה השני של התעלה, מעל 180 קילומטרים אורכה, ובעוד שעות אחדות כבר יעגנו לתדלוק בנמל לטקיה בסוריה.

דמי המעבר בתעלה, אגב, עלו למשלם המיסים האירני 300 אלף דולרים. למצרים לא הייתה ברירה אלא לאשר את מעבר הספינות, משום שהאמנות עליהן חתומה קהיר מחייבות אותה להתיר תנועה חופשית בתעלה. עם זאת, בזמן משטר מובארק נמנעה אירן ממהלכים דומים.

בצה"ל עוקבים אחר הספינות כמו כל כלי שיט אחר שמוצאו באירן. אין כוונה להתעמת עם הספינות כל עוד יהיה ברור שהן מפליגות במים בינלאומיים ושאין להן כוונות התקפיות.

מדובר בספינת קרב ואניית מסע שנלווית אליה לסיוע. זו ספינת הדגל של הצי האירני ובמשך השנים שדרגו את יכולתה בטילים מתוצרת סין. על פי הידוע למערכת הביטחון, הספינות אינן נושאות עליהן משלוחי נשק לסוריה או לחיזבאללה. עדיין לא ברור כמה זמן מתכוונים האירנים לשהות בים התיכון, ולפי הצהרתם יסיירו הספינות באזור גם לצרכי מודיעין.

שתי ספינות הקרב האירניות יצאו בשעות אחר הצהריים מתעלת סואץ ונכנסו למי הים התיכון, כך הודיע מקור בהנהלת התעלה לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווח, צפויות הספינות לחזור לתעלה רק ביום שני בשבוע הבא, זאת בדרכן חזרה לאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק