אשר פלמר ובנו התינוק ז"ל (צילום: באדיבות המועצה המקומית קרית ארבע)
אשר פלמר ובנו התינוק ז"ל | צילום: באדיבות המועצה המקומית קרית ארבע

בית הדין הצבאי במחנה עופר הרשיע היום את תושב חלחול ברצח אשר פלמר ובנו התינוק יהונתן, לאחר שיידה אבן לעבר מכוניתם בספטמבר 2011 וגרם למותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ואאל אל-ערג'ה, איש מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לשעבר, הורשע בשני סעיפים של גרימת מוות בכוונה, ובעוד 22 סעיפים של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, לאחר שהתברר כי פעל במקרים נוספים באותה השיטה ויידה אבנים מרכב לעבר מכוניות שחלפו על פניו. כמו כן הורשע אל-ערג'ה בשלושה סעיפים של יידוי חפצים לעבר רכב נוסע ובשיבוש הליכי חקירה.

"מדובר בהרשעה תקדימית", אמר הערב לחדשות 2 באינטרנט עו"ד אדריאן אגסי, המייצג את משפחת פלמר. "זאת פעם ראשונה שהורשע אדם בגרימת מוות בכוונה, שזה למעשה רצח, על זריקת אבן. כמו כן, המשפחה קיבלה סטטוס של קורבן לעבירה, למרות שהחוק הישראלי לא חל ביו"ש".

"שיטה להרוג יהודים"

הלוויית אשר פלמר ובנו יהונתן ז"ל (צילום: חדשות 2)
הלוויית אשר פלמר ובנו יהונתן ז"ל | צילום: חדשות 2

עורך הדין הוסיף כי "בית המשפט קיבל את הטענה שלא מדובר בילד זורק אבן, אלא הייתה פה שיטה בשביל להרוג יהודים. מי שהיה אחראי לרצח הזה עבד אצל המשטרה הפלסטינית. זה מקרין לכל האזרחים שמי שזורק אבנים יכול לקבל גם מאסר עולם".

חקירה ראשונית של מותם של אשר פלמר בן ה-30 ובנו יהונתן בן השמונה חודשים, העלתה כי מדובר בתאונת דרכים, לאחר שהרכב שבו נסעו התהפך בכביש 60 בין קריית ארבע לכרמי צור. עם זאת, יומיים לאחר מכן שינתה המשטרה את עמדתה והודיעה רשמית כי מדובר בפיגוע חבלני. חקירת המשטרה קבעה כי על מכוניתו של פלמר נזרקו אבנים ממכונית נוסעת.

אחת האבנים ניפצה את השמשה הקדמית ופגעה בראשו של אשר, וכתוצאה מכך הידרדרה המכונית והוא ובנו התינוק נהרגו. הממצאים הללו התאפשרו לאחר שבית המשפט אישר לקחת דגימת דם מגופותיהם של האב והתינוק, ולאחר שנמצאה התאמה לדם שהיה ספוג על אחת האבנים שנמצאו בתוך המכונית. אחרי ההתהפכות, הגיעו אל הרכב המרוסק שלושה פלסטינים וגנבו את אקדחו האישי של פלמר.

"למי שרוצח תינוקות לא מגיע לחיות"

כשבועיים לאחר הפיגוע עצרו צה"ל ושב"כ חמישה פלסטינים, תושבי יטא וחלחול שבהר חברון, לאחר שעל פי החשד יידו אבנים לעבר מכוניות חולפות בשעה שנסעו במונית. עם מעצרם בירך ראש הממשלה נתניהו את צה"ל והשב"כ על איתור החשודים: "בעוד שיד אחת שלנו מושטת לשלום, היד השנייה תמשיך להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל", נמסר בהודעה מטעמו.

בני משפחתם של אשר פלמר ובנו יהונתן ז"ל הגיבו בסיפוק מהול בצער ואכזבה לאחר פרסום הידיעה על מעצר חוליית הפלסטינים מחלחול. "זה לא מנחם, אבל זה משמח שהם לא יוכלו לפגוע ביהודים אחרים", אמר אהרון פרץ, גיסו של אשר, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "למי שרוצח תינוקות לא מגיע לחיות". במשפחה ציינו את שיתוף הפעולה מצד כוחות הביטחון והמשטרה ואמרו כי עודכנו תכופות בהתקדמות החקירה. "הם ליוו אותנו ושיתפו בכל מה שאפשר", סיפרו הקרובים.

גם במועצת יש"ע בירכו על מעצר חברי החוליה, ובהודעה שמסרו נכתב כי אנשיה "גאים במערכת הביטחון ואנשיה על עבודתם הזריזה ומקווים כי מערכת המשפט תשלים את המלאכה ותמצה עם המחבלים את הדין עד תום. על ראשי מערכת הביטחון לראות באירוע זה הוכחה לכך שגם בכוחה של אבן להרוג, ולהנחות את הכוחות בשטח לפעול למיגור תופעה מסוכנת זו".