לאחר לילה נוסף של לחימה ברצועת עזה במסגרת מבצע "צוק איתן", התחדש הבוקר (ג') ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום והמרכז: סמוך לשעה 10 בבוקר נשמעו אזעקות רבות בגוש דן ובשפלה, ולאחר מכן דווח על שני יירוטים של מערכת כיפת ברזל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביהוד נגרם נזק מרסיס שנפל על בית מגורים. טרם התברר האם מדובר בשריד רקטה או שאריות מהיירוט, וצוות מד"א העניקו טיפול רפואי למספר נפגעי חרדה.  סמוך לשעה 11 בוצע מטח ירי לאזור אשקלון ואשדוד, ולפחות רקטה אחת יורטה. בשעה 12:30 נשמעו אזעקות באזור ניצנה ואשלים, אך לאחר בדיקה התברר כי מדובר באיכון שווא.

הנזק לבית ביהוד (צילום: דוברות עיריית יהוד)
נזקי הרקטה ביהוד, הבוקר | צילום: דוברות עיריית יהוד

האזעקות באשדוד הדהדו גם באוזני שגרירים מהעולם: דיפלומטים זרים שביקרו בעיריית אשדוד שמעו לפתע את האזהרה ורצו למרחב המוגן במהרה. הנרי אטונדי אסומבה, שגריר קמרון בישראל, אמר לאחר האזעקה: "אני בסדר - אני לא מפחד יותר או פחות מכל אדם אחר בחדר".

אטונדי אסומבה שיבח את ראש העיר לסרי: "הוא מנהיג אכפתי ביותר שדואג לתושביו, והפעולות שלו מרשימות". "כולם בקמרון מבינים שהמצב מתוח, והם רוצים לראות סוף למצב הביטחוני הזה. מדינתי תמיד תמכה בישראל, ואנחנו לא רוצים שאף אחד ייפגע", הוסיף.

קודם לכן, מערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה שבע רקטות שנורו משטח הרצועה לעבר אזור אשדוד. נפילה אחת נרשמה בשטח בנוי בעיר, בחצר בית ספר שהיה ריק. בשלב זה לא ברור האם מדובר ברקטה או בנפל כתוצאה מהיירוט. אישה אחת נחבלה ברגלה, מלבדה לא דווח על נפגעים.

בסמוך לאותה שעה נשמעה אזעקה גם ביישובים בחבל אשכול ובחוף אשקלון, אך לא דווח על נפגעים או על נזק. הירי הגיע אחרי לילה לא שקט, שבו נשמעו אזעקות גם בבאר שבע וביישובי הסביבה. רקטה אחת יורטה לפנות בוקר בשמי בירת הנגב ושלוש נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא דווח על נזק.

צה"ל ממשיך בינתיים בפעילות קרקעית בעזה זה היום החמישי. עד כה הצליחו הלוחמים הפועלים בשטח לחסל מעל 150 מחבלים מארגון הטרור העזתי, ותקפו כ-600 מטרות. בשעות הבוקר חיסל צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר שלושה מחבלים נוספים ששהו בביתם בדיר אל בלח שבמרכז הרצועה. בתקיפה נפצעו ארבעה מחבלים נוספים.

מזכ"ל האו"ם ונתניהו ידונו באפשרות להפסקת אש

במקביל להמשך הפעילות הצבאית, נמשכים המאמצים הדיפלומטיים להשגת הפסקת האש: גורמים ישראליים הכחישו הבוקר את הדיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים על הפסקת אש הומניטרית למשך חמש שעות, שהייתה אמורה להיכנס לתוקפה בשעה 10 בבוקר לפי הדיווח ולהימשך עד לשעה שלוש בצהריים.

במקביל להמשך הלחימה שמתמקדת בסג'עייה, מזכיר המדינה האמריקני קרי ומזכ"ל האו"ם באן הגיעו למזרח התיכון על מנת לנסות ולהביא להפסקת אש כוללת. עם הגעתו לקהיר אמר קרי כי בכוונתו להביא להפסקת אש "בהקדם האפשרי". לאחר נחיתתו נפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון - שיקיים היום פגישות בישראל וברשות הפלסטינית. קרי התחייב בפגישה לסיוע הומניטרי בסך 47 מיליון דולרים לעזה.

מצא את ההבדלים. שיגור רקטה ב-2012 (צילום: AP)
הירי התחדש, ארכיון | צילום: AP

באן ייפגש היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאחר מכן ייפגש עם בכירים פלסטינים, על מנת להביא להפסקת הלחימה. לאחר פגישתו עם קרי, הביע באן הבנה לצורך הישראלי בתגובה צבאית, אך ציין כי יש צורך לעצור את הלחימה ואת הפגיעה בחפים מפשע.