הירי לעבר הדרום נמשך. ארכיון
רקטת קסאם | צילום: חדשות 2

אין שקט: רקטת קסאם שוגרה הלילה, מעט לפני השעה 22:00, לעבר אשקלון. פיצוץ נשמע בחלק הדרומי של העיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. לנפילת הרקטה קדמה התרעת "צבע אדום" בעיר.

ועדי ההורים בעיר ימשיכו גם היום להשבית את הלימודים בבתי הספר. בעיריית אשקלון מבהירים כי הם, וגם משרד החינוך, מתנגדים לשביתה ולכן בתי הספר בעיר יפעלו כרגיל והמורים יגיעו לכיתות.

בעקבות המשך ירי הרקטות לעבר ישראל העבירה הלילה שגרירת ישראל לאו"ם, פרופ' גבריאלה שלו, תלונה חריפה לשגריר לוב לאו"ם, שנכנס היום לתפקידו כנשיא מועצת הביטחון, ולמזכ"ל האו"ם באן קי-מון.

"המשך ירי הרקטות אינו מאפשר השגת רגיעה באזור ומהווה איום על השלום והביטחון של ישראל ותושבי עזה", כתבה שלו. "בראשון למרס בלבד נורו כ-12 רקטות על העיר שדרות שפגעו במבנים אזרחיים בעיר, זאת בנוסף לפגיעה הקשה בבית הספר באשקלון אשר גרמה לנזק כבד לכיתות בית הספר ופגעה בשני בני אדם".

השגרירה הוסיפה: "מאז שישראל הכריזה על הפסקת אש ב-18 בינואר נורו כ-100 טילים ומרגמות לעברה מרצועת עזה. ההתקפות על ישראל ממחישות בבירור כי חמאס וקבוצות טרור פלסטיניות אחרות ממשיכות לחתור תחת יציבות האזור ומחפשות כיצד לרצוח, לפגוע ולהשליט טרור על האזרחים הישראליים, ובתגובה להתקפות החוזרות ונשנות הללו ישראל חייבת באופן טבעי לפעול לפי סעיף 51 להגנה עצמית של מגילת האו"ם".

שלו הדגישה כי ממשלת ישראל תעשה כל שצריך על מנת להבטיח כי המצב בדרום ישראל לא ישוב להיות כפי שהיה לפני מבצע עופרת יצוקה. "ישראל לא תסבול, ותגיב בהתאם להתקפות על אזרחיה", נכתב בתלונה.

רקטה בחצר בית

שלשום נחתה רקטת קסאם בחצר בית בשדרות סמוך לשעה תשע בערב. למרבה המזל, הרקטה התחפרה בתוך האדמה, וכתוצאה מכך לא היו נפגעים ונגרם מעט מאוד נזק סביבתי.

לפני כן באותו היום נורו חמש רקטות נוספות. כולן נפלו בשטחים פתוחים במועצות האזוריות אשכול ושדות נגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בשבת בבוקר החרידה אזעקה את אשקלון וסביבותיה. תושבי אשקלון שקיוו לשבת גשומה אך שקטה, נאלצו לחזור אל רגעי האימה. כוחות הביטחון איתרו תוך זמן קצר שלוש נפילות של רקטות. אחת מהן פגעה ישירות בכיתה בתוך בית ספר בעיר. שני בני אדם נפצעו קל כשנחבלו במהלך ריצה אל המרחב המוגן, ועוד שמונה לקו בחרדה.

רקטות הגראד שנורו לאשקלון הן מדגם חדיש וגדול יותר מאשר הגראדים שנורו עד כה. מדובר ברקטות בקוטר 170 מ"מ, לעומת רקטות 122 מ"מ בהן נעשה שימוש עד כה בירי מתוך הרצועה.

אולמרט: תהיה תגובה חזקה

בעקבות המשך ירי הקסאמים השביתו אתמול ועדי ההורים באשקלון את כל הלימודים בכל בתי הספר. "אנחנו כהורים חוששים שיקרה אסון", אמרה לחדשות 2 סופי מעתוק, יו"ר ועד ההורים העירוני. "נפל קסאם בבית ספר ולשמחתנו הרבה היה שבת ונמנע אסון, אבל אנחנו לא רוצים להסתמך על המזל".

ביום ראשון התייחס ראש הממשלה אהוד אולמרט להמשך הירי בישיבת הממשלה. "אם יימשך הירי מרצועת עזה לעבר ישראל - הירי ייענה בתגובה חריפה וחזקה", אמר ראש הממשלה. "גורמי הטרור בראשות החמאס מנסים להתאושש מהמכה הקשה ב'עופרת יצוקה'. הם עושים זאת בדרך היחידה שהם מכירים - בדרך הטרור".

ראש הממשלה הוסיף כי "ממשלת ישראל גיבשה מדיניות ולפיה, אם יימשך הירי - הוא ייענה בתגובה כואבת ללא פשרות. למדינת ישראל קשת רחבה של פעילות שהיא יכולה להפעיל וקשת פעולות אלה תנוצל עד להבאת שקט מוחלט לדרום".