ברחבי הארץ נשמעה בשעה 11:00 צפירת דומייה והתייחדות בת שתי דקות ומיד לאחריה החלו בבתי העלמין ובבתי הספר טקסים לזכרם של 22,684 הבנים והבנות שנפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה.

בהר הרצל בירושלים התקיים טקס האזכרה הממלכתי במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, יושב ראש הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, ונשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית ביניש.

נתניהו סיפר בנאומו על שני חבריו ליחידה זוהר ליניק ודוד בן חמו, שנפלו זמן קצר אחרי גיוסו לסיירת מטכ"ל. "ליוויתי אותם ברכב הפינוי שהסיע אותנו לתל השומר. ישבתי בספסל האחורי והחזקתי את דוד בכל כוחי", נזכר. "הוא נפטר בזרועותי טרם היגענו לבית החולים. זהר נפטר זמן קצר לאחר מכן. את הרגעים הללו אני לא אשכח לעולם. שניהם זוהר ודוד, נותרו בני 19 לנצח".

"לכל משפחה דרך משלה להתמודד עם האובדן", אמר נתניהו לבני המשפחות השכולות, שגם הוא נכלל בהם. "אני זוכר פעם אחת שראיתי את אמי צילה זכרונה יושבת על הכורסא בבית הורי ובוהה למרחקים, ופתאום חלף חיוך על פניה. שאלתי אותה על מה היא חושבת, והיא ענתה שהיא חושבת על יוני אחי, ואמרה: 'יש לי רק זכרונות טובים'".

"ביום הזה אני מחבק את כל האמהות ואת כל האבות, ואת האחים והאחיות הבנים והבנות והרעיות של משפחת השכול הגדולה", הדגיש ראש הממשלהו. "האובדן שלנו הוא כבד מנשוא. נחמתנו היא להמשיך את דרכם של יקירינו ולהמשיך את חלומם". 

פרס לאירן: אל תזלזלו ביכולותנו

טקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין בקריית שאול מתקיים בהשתתפות שר הביטחון. בהר הטייסים מתקיים טקס האזכרה לחללי חיל האוויר במעמד מפקד החיל. בשעה 13:00 יתקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה.

אתמול נפתחו אירועי יום הזיכרון בטקס המרכזי ברחבת הכותל עם התבטאות חריגה וחסרת תקדים של הנשיא שמעון פרס ליום הזיכרון, בה אותת הנשיא לאירן: אל תזלזלו ביכולותנו.

הנשיא מנה את האיומים עימם מתמודדת ישראל, ואמר: "ובראשם, שלטון אירני עריץ השואף להשתלט על המזרח התיכון, לשתקו בנשק מאיים, ובהפצתו שנאת ישראל כדי להרדים חששות ערב. לנו אסור לזלזל באיומים. אבל להם אסור לזלזל ביכולתינו".

פרס המשיך ואמר, כי "האיום על שלום העם היהודי הוא תמיד פתח לאיום על העולם התרבותי כולו. על שלומו ועל ערכיו. אנחנו נעמוד כפי שאנו יודעים, עד אשר העולם הנאור יתעורר לסכנה הנשקפת לו. לו, לא פחות מאשר לנו. אנחנו המעט בעמים. אבל זכינו לבנים, שהוציאו גדולה מעוז. הדפנו לבדנו שבע מלחמות, ויצאנו מהן מחוזקים ונחושים.

גם בשבוע שעבר, בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה התייחס הנשיא לאירן ואמר: "זכותנו וחובתנו לתבוע מאומות העולם שלא יחזרו על אדישותם שעלתה במיליוני קורבנות אדם, גם שלהם. אוזני האו"ם חייבות להיות כרויות לאיומי ההשמדה הנשמעים מפי מדינה אחת, שהיא חברה באו"ם, כנגד מדינה אחרת שחברה בו, אחרת יישמט היסוד של מגילת האו"ם".