התפתחות מפתיעה בחקירת פרשת "מסמך גלנט". המשטרה הודיעה היום לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה כי היא מוכנה לשקול לוותר על דרישתה לקבל לידה את המסמך המקורי, אשר מוחזק כעת בכספת בית המשפט עד להחלטה בערעור חדשות 2.

בדיון שנערך ביום חמישי האחרון בבית המשפט נדרשו נציגי המשטרה להשיב האם המסמך עדיין נדרש לצרכי החקירה. בתשובה לבית המשפט שניתנה היום, ענו נציגי המשטרה כי המסמך עדיין נדרש, אך נוכח הרגישות למקורות המידע העיתונאים, הם נכונים לבדוק אם ניתן לייתר את ההכרעה על ידי ויתור על המסמך.

ככל הנראה המסמך המקורי הגיע לידי המשטרה, או צילום שלו, כך אומר גורם המקורב לחקירה וזו הסיבה שהתייתר הצורך לקבל את המסמך מחדשות 2. עם זאת, חקירת הפרשה נמשכת ביתר שאת ואין עדיין קביעה חד משמעית האם מדובר במסמך מזויף או אותנטי. גם בעניין הזה יש התקדמות בחקירה.

לפיכך, נדחה הדיון שהיה אמור להתקיים ביום רביעי הקרוב ליום חמישי, אז צפויה המשטרה להשיב לבית המשפט באשר לצורך שלה לקבל את המסמך.

כזכור, דחה בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את ההחלטה בעניין "מסמך גלנט". בשלב זה יישאר המסמך בכספת בית המשפט. חברת חדשות 2 ערערה על החלטת השופט נחום שטרנליכט בבית משפט השלום בפתח תקווה, שהורה לה למסור את "מסמך גלנט" המקורי לחוקרי היאחב"ל.

היועץ המשפטי של החברה טען בערעור שהגיש כי העברת המסמך לידי המשטרה עלולה לחשוף את זהות המקור וכי מדובר בפגיעה של ממש בחיסיון העיתונאי.

בהודעה שפרסמה אגודת העיתונאים בירושלים בשבוע שעבר הובעה תמיכה בעמדת חדשות ערוץ 2. בהודעה נאמר כי אגודת העיתונאים מקווה שלא תיגרם שום פגיעה למקור שהביא לחשיפת המסמך. "עדיף לעיתונאי לשבת בכלא מאשר לחשוף מקור", אמר מנכ"ל האגודה יוסי בר מוחא.

הרמטכ"ל בדרך למשטרה

לאחר שבסוף השבוע פורסם כי שורה של קציני צבא בכירים צפויים להיות מזומנים למשטרה כדי למסור את עדותם בפרשה שנקשרה לשמו של האלוף יואב גלנט, הבוקר התברר כי בין אלו שיתבקשו להעיד נמצא גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי - כך דיווחו העיתונים "ידיעות אחרונות" ו"ישראל היום".

על פי הפרסומים, אחת השאלות המרכזיות אותן צפויים חוקרי המשטרה לשאול את הרמטכ"ל היא אם ידע על קיום המסמך לפני פרסומו בחדשות 2. שאלה דומה נשאל בסוף השבוע שעבר גם דובר צה"ל אבי בניהו שהעיד במשטרה שלוש פעמים.

שאלות נוספות עליהן יתבקש הרמטכ"ל להשיב, ככל הנראה, נוגעות לקשרים בין אלופים שונים לבין משרדי יחסי ציבור, ליחסים השוררים בין האלופים המתמודדים על תפקיד הרמטכ"ל ולמתיחות בין גלנט לבין בניהו. לבסוף, יבקשו החוקרים מאשכנזי לנסות ולהצביע על הגורמים האפשריים שיכולים לעמוד מאחורי המסמך, בין אם כמחברים או כמפיצים.

במשטרה ביקשו להדגיש כי ההיבט הפלילי היחיד של החקירה הנוכחית הוא השאלה אם זויף המסמך שנחשף בחדשות 2, ולפיכך, לשאר הפרטים בפרשה, לרבות אלו שעליהם יישאל הרמטכ"ל, אין היבט פלילי. לכן, זימונו של הרמטכ"ל למשטרה הינו לצורך מסירת עדות ולא לחקירה באזהרה, כך אמרו במשטרה.

 רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

 ערוץ 2 יידרש למסור "מסמך גלנט"