צה"ל סורק אחר מנהרות טרור מלבנון. ארכיון (צילום: חדשות 0404)
צה"ל סורק אחר מנהרות טרור מלבנון. ארכיון | צילום: חדשות 0404

במערכת הביטחון החלו לבצע בשבועות האחרונים בדיקות לאורך הגבול עם לבנון, מחשש כי ארגון חיזבאללה חופר מנהרות טרור מעבר לקו הגבול לעבר שטח ישראל, במטרה להוציא אל הפועל פיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבדיקה של צה"ל מגיעה לאחר שבחודש שעבר נחשפה מנהרת טרור שנחפרה על ידי חמאס בסמוך לגבול עם עזה, במטרה להוציא אל הפועל פיגוע תופת. ההערכה בישראל היא שחיזבאללה לא יתקשה לחפור מנהרות מעבר לגדר הגבול לכיוון ישראל, לאחר שכבר בנה מערכת של מנהרות בכל דרום לבנון.

בעבר, ובמיוחד לאחר מלחמת לבנון השנייה, בוצעו במערכת הביטחון בדיקות דומות - במיוחד לאחר תלונות של תושבי יישובים בקו הגבול, שדיווחו על קולות של חפירה. בתום הבדיקות אמרו אז בצה"ל כי לא מדובר בחפירת מנהרות. גם במקרה זה, חשוב לציין, עד כה לא העלו הבדיקות דבר.

לפני כחודש: מנהרת טרור נחשפה בעזה

_OBJ

בחודש שעבר פוצץ כוח צה"ל באופן מבוקר חלק מתוואי מנהרת טרור שהתגלה בדרום רצועת עזה, סמוך לחאן יונס. כתוצאה מהפיצוץ נפצעו חמישה חיילי צה"ל, מתוכם אחד באורח קשה. בתגובה פתח כוח צה"ל באש לעבר מחבלים שנמצאו בנקודה סמוכה וזוהתה פגיעה. בהמשך, תקף חיל האוויר מנהרה התקפית בדרום רצועת עזה וזוהתה פגיעה מדויקת במטרה.

שבועיים לפני כן חשף צה"ל מנהרת תופת משוכללת שנועדה ככל הנראה לחטיפת חייל או לביצוע פיגוע המוני במטרות בתוך שטחי ישראל. ימים ספורים לאחר מכן נטרל כוח צה"ל מטען חבלה רב עוצמה סמוך לגדר המערכת במרכז הרצועה. האירוע התרחש במהלך פעילות שגרתית ויזומה לפתיחת ציר, שבה זוהה המטען, ובהמשך נוטרל ופוצץ באופן מבוקר.