בזמן שהכוננות המוגברת בנתב"ג נמשכת ואחרי ההתפרעות הקצרה שהתרחשה שם אחר הצהריים, שבה קראו פעילים פרו-פלסטינים "לשים קץ לאפרטהייד הישראלי" ו"תשוחרר פלסטין", פזורים המונים מחבריהם ברחבי הגדה המערבית ומזרח ירושלים. אחד ממוקדי הפעילות שלהם היום היה העיר בית לחם, שם ערכו מארגני "מטס" המחאה מסיבת עיתונאים שבה הכריזו בגאון על כך שלראייתם, השיגו את יעדיהם וניצחו במערכה מול ישראל בכך ש"הצליחו להראות לעולם כולו את המדיניות המלוכלכת שלה".

בעקבות מעצרם של פעילים רבים, לבקשת ישראל, עוד בארצות מוצאם - לא חסכו המארגנים ביקורת גם מאותן מדינות והאשימו אותן בכך שלקחו חלק בצעדיה של ישראל. בין היתר, ציינו באירוע כי עשרות פעילים הצליחו להגיע לשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים ולבית לחם - כשמדובר בעיקר באזרחים בלגיים, הולנדיים ואיטלקיים.

בין היתר, הסבירו מארגני המחאה כי התאריך שבחרו אינו אקראי - שכן בעוד שבוע ייערך בבית הדין הבינלאומי בהאג דיון הנוגע לחוקיות גדר ההפרדה: "המועד הזה נבחר כדי לערוך פעילות נגד הגדר והמחסומים. המטרה שלנו היא לא רק להסיר את המצור מעל רצועת עזה, אלא להביא גם לסילוקם של כל המחסומים בגדה המערבית".

מחר: צעדה נגד המחסומים - עד גבולה הצפוני של ירושלים

לשם כך, הם ציינו כי פעולותיהם לא תמו - ומחר בכוונתם לערוך צעדת מחאה שתגיע עד למחסום קלנדיה (עטרות) שבצפון ירושלים, כצעד סמלי הקורא להסרת המחסומים. במקביל, ייערכו פעילויות שונות בבית לחם ובחנות הפליטים בסביבות העיר.

אחד המארגנים ציין כי בחודש האחרון הגיעו לישראל ולשטחים מאות פעילים, וחזר על הרציונל שעמד מאחורי הכל: "במרכז פעלנו לחשוף את פנייה האמיתיות של ישראל - דרך הצגת מדיניות הפעולה שלה בנמל התעופה. ישראל פעלה לשכנע מדינות דמוקרטיות למנוע מהאזרחים שלהן לטוס מכל העולם לפלסטין. מישראל לא הופתענו, אבל ממדינות אירופה דווקא כן", הוא אמר באכזבה.

בין היתר, הוא האשים כי "אותן מדינות אירופיות עשו עבור ישראל את העבודה המלוכלכת, אבל אנו הצלחנו כבר להביא ארבעה עורכי דין לנמל התעופה בן גוריון. אחת הפעילות שלנו מהולנד הצליחה להיכנס לישראל מבלי שישימו לב והיא תעשה שם את עבודתה למען השלום ומבלי להפעיל אלימות". לדבריו, "הפעילות שלנו תימשך לאורך שבוע שלם - לא רק בשטחי הרשות הפלסטינית אלא רק בתוך תחומי הקו הירוק וגם בכפרים הבדואיים בנגב ובבלעין".

במערכת הביטחון נערכו כבר אתמול להתפשטות המהומות

כבר אתמול דווח כי המשטרה ולוחמי מג"ב התפרסו במקומות רבים ברחבי הארץ והשטחים ולא רק בנתב"ג, מחשש שאותו התרחיש בדיוק שתיארו מארגני ה"מטס" אכן יוכל לצאת אל הפועל.

מאות שוטרים ולוחמי משמר הגבול נשלחו בשעות הבוקר, בין היתר, ליישובי וואדי ערה, לאזורים שונים בירושלים - דוגמת שכונת שייח ג'ראח, הר הבית ושכונת סילוואן, וכן תוגבר הנוכחות של כוחות הביטחון אף ביפו, בלוד ובכמה נקודות בנגב. הסיבה להחלטה להציב את הכוחות באזורים אלו נובעת מחשש שכל אירוע חריג שיתרחש, לאו דווקא גדול בהיקפו, עלול יהיה להצית אש בכל אותן נקודות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק