לאחר שבשבוע שעבר דווח על השלמת הניסויים במערכת "כיפת ברזל", הערב נחשפות לראשונה התמונות מהניסוי המוצלח - שגורם גם לעולם להביט במערכת החדשה בהשתאות.

בתמונות מן הניסוי ניתן לראות כיצד מערכת "כיפת ברזל" מיירטת קסאם שמשוגר לעברה באמצעות שיגור טיל לעברו. הייחוד של המערכת הוא בכך שהיא מצליחה להשמיד גם מטח של רקטות ולא רק אחת בודדת, וזהו אולי הדבר המשמעותי ביותר מבחינת המפתחים, חברת רפא"ל.

המערכת מסוגלת לזהות את שיגורן של רקטות קצרות טווח - קסאמים, קטיושות, מרגמות ורקטות נוספות - ולשמיד אותן בעודן באוויר. "הניסוי הצליח באופן מוחלט, מה שמוכיח למפתחים שהמערכת יכולה להפוך למבצעית", מסביר כתבנו לענייני צבא ניר דבורי, שמציין בנוסף כי במערכת הביטחון שוררת המון שמחה ואופטימיות.

שר הביטחון הביע סיפוק מהתוצאות

כיפת ברזל בפעולה, ארכיון (צילום: משרד הביטחון)
המערכת אמורה לשפר את ההגנה של תושבי הדרום | צילום: משרד הביטחון

המערכת צפויה להיכנס לפעילות בחודשים הקרובים, כשיחידה ראשונה תוצב באזור הדרום. בהמשך יוחלט האם להוסיף יחידות נוספות בדרום או להעבירן לצפון. "במהלך הניסויים גילתה המערכת מספר רב ומגוון של איומים, עקבה אחריהם, שיערכה את מסלולם, תכננה את מסלולי היירוט ושיגרה את המיירטים שהשמידו את המטרות", דיווחו בשבוע שעבר במשרד הביטחון. "כל המערכות פעלו באופן תקין והאיומים הושמדו כמתוכנן".

סדרת הניסויים שנערכה בשבוע שעבר כללה ניסוי מערכתי מלא של כלל מרכיבי מערכת "כיפת ברזל" ובמסגרתו שוגרו והושמדו במקביל מספר רב של איומים מסוגים שונים. במסגרת הניסויים שולבו כל מרכיבי מערכת "כיפת ברזל", המובלת ע"י רפאל, מכ"מ מתוצרת אלתא, מערך שו"ב מתוצרת "אמפרסט", משגר ומיירט מתוצרת רפאל.

עם השלמת הניסויים, הסתיים שלב פיתוח המערכת על ידי צוותי מפא"ת במשרד הביטחון ורפאל, ובתוך מספר חודשים היא תועבר לידי גדוד הנ"מ הייעודי שהוקם בחיל האוויר להפעלתה המבצעית.

שר הביטחון אהוד ברק הביע אף הוא סיפוק מהתוצאות וציין את משמעותן עבור האזרחים. "סדרת הניסויים המוצלחת מהווה אבן דרך משמעותית בפיתוח מערכת 'כיפת ברזל', שאמורה לשפר את ההגנה של תושבי הדרום נגד איומי הרקטות", הסביר השר ברק.