פינוי בית המכפלה בחברון יידחה. שר הביטחון ברק החליט שלא לפנות היום את בית המריבה, שאליו פלשו 15 משפחות מתנחלים. צו הפינוי היה אמור להיכנס לתוקף היום בשעה 15:00, אך בעקבות בקשת ראש הממשלה נתניהו להעניק ארכה, ברק החליט על הדחייה לצורך המיצוי המשפטי.

לאחר שאתמול היה נראה שמערכת הביטחון והמתנחלים מצויים על סף התנגשות, בשעות האחרונות התערב נתניהו, ופנה לשר הביטחון ברק. הפנייה הזו של נתניהו, הגיעה לאחר מסע לחצים שהפעילו שרים וח"כים מהימין, שנועד לבטל את האולטימטום שהציב אתמול המינהל האזרחי לדיירי הבית.

לדבריו של נתניהו, על המתנחלים למצות את כל ההליכים המשפטיים שעומדים לרשותם לפני שכוחות הביטחון יפעלו לפנות את 15 המשפחות המתגוררות בבית. ברק לא מבטל בשלב זה את צו הפינוי, אך ייתן זמן לבירור הנושא המשפטי והסדרת האישורים.

בשמאל הגיבו בחריפות להחלטה על דחיית הפינוי. יו"ר מרצ זהבה גלאון תקפה את המהלך וציינה כי "מדובר בצעד מופקר שנותן גירוי להתנהגות מסוכנת". מזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר אמר כי "המאבק הוא מאבק על שיטה, שעל פיה במסגרת משא ומתן ניתן להקים התנחלויות איפה שרוצים".

חיילי צה"ל בחברון. אילוסטרציה (צילום: סוכנות "תצפית")
בית המריבה בחברון | צילום: סוכנות "תצפית"

"אנו מקווים ששר הביטחון יתעשת ויפעל בהנחיית שרי הממשלה"

מלאכי לוינגר, ראש מועצת קריית ארבע ודייר בית המכפלה, אמר הבוקר בריאיון ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל כי "אנחנו מקווים שאכן לאחר שהוכחנו בעלות מלאה על הבית, יתעשת שר הביטחון ויפעל בהנחיית שרי הממשלה, להמשיך ולאפשר לנו לגור בבית הזה".

"קיבלנו דרישה לפנות את הבית לשם שמירה על הסדר הציבורי, אנו לא רואים כאן כל הפרה של הסדר הציבורי. אנו חיים בשלום ובשכנות טובה בחברון, ולא רואה כל הפרעה לסדר הציבורי", הוסיף לוינגר.

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין ציין הבוקר בריאיון ל"גלי צה"ל", כי "במדינת ישראל יש בעל בית והוא ראש הממשלה. צו הפינוי הוא שערוריה והתנהלות בעייתית של שר הביטחון, שידע שהרכישה היא כדין". אלקין הוסיף כי "שר הביטחון ידע שראש הממשלה ביקש לא לפעול ולבדוק את ההיבטים המשפטיים, הייתה פה החלטה של ברק להוציא את הצו, מבלי להמתין לדיון המתוכנן, וזאת כי הוא מנסה לאסוף קולות בכל דרך שהיא".

"אנחנו מאמינים שהח"כים והשרים של הליכוד יצליחו להפר את רוע הגזירה. על נתניהו להפסיק לשתוק ולהסתתר מאחורי קצינים", אמרו אתמול חלק מהאנשים המתגוררים בבית, שהביעו חשש כי באחד הלילות הקרובים יפנו את המשפחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק