"תופעה קורעת לב" | צילום: חדשות 2

חיילים המשרתים בבסיס חיל האוויר בפלמחים פנו למפקד החיל, בדרישה להפסיק את ההתעללות, לדבריהם, בכלבים שמוצבים סביב הבסיס. יותר מ-60 חיילים חתמו על המכתב שנשלח למפקד חיל האוויר אלוף עידו נחושתן, בו הם מבקשים ממנו לדאוג לכך שגורלם של הכלבים לא יהיה מוות בייסורים.

החיילים מתארים במכתב את המצב הקיים שבו קשורים עשרות כלבים לאורך גדרות הבסיסים, לרבות בבסיס פלמחים, במשך כל ימות השבוע וכל שעות היממה. לאחרונה נפוצה שמועה בקרב החיילים לפי מתכוונים לנטוש את הכלבים, או להעביר אותם לכלביות עירוניות שבהן יומתו קרוב לוודאי. בתגובה דורשים החיילים מנחושתן להתחיל בתהליך של מציאת בתים מאמצים לכלבים, ובזמן הביניים להחזיקם בתנאים הולמים.

"כמו מאליה עולה השאלה", כותבים החיילים במכתב, "כיצד ייתכן שדווקא חיל האוויר הגדול והחזק, שמתהדר בהיותו חייל הומני, מתקדם ונאור, בוחר להתעלל כך במי שהינם חסרי הישע וחסרי הקול בחברה שלנו, תחת לנהוג בהם בחמלה ובאחריות המתבקשות והמתחייבות? איזו דוגמא ואיזה מסר מעביר חיל האוויר לציבור בישראל ולנו כחיילים, כאשר הוא מתעלל כך בבעלי חיים?"

"קשה להאמין שצה"ל שותף לתופעה אכזרית כזו"

מכתב החיילים
מכתב החיילים | צילום:

"אנו רואים את התופעה קורעת הלב הזאת יום יום והחלטנו שהגיע הזמן לשבור את מעגל השתיקה סביב התופעה הזו ולקרוא למפקד חיל האוויר להפסיק את ההתעללות המחרידה בכלבים", אמר אחד החיילים שחתמו על המכתב. "קשה להאמין שחיל האוויר וצה"ל אחראים לתופעה כל כך אכזרית, פסולה ומיותרת של התעללות כל כך קשה בכלבים, ואנו מקווים שפנייתנו למפקד החייל וליתר הגורמים אליהם נשלח המכתב, תתרום להפסקת החזקת הכלבים בתנאים מזעזעים שכאלו".

החיילים מצטרפים למהלך שיזמו אנשי עמותת "תנו לחיות לחיות", שהביעו שביעות רצון מפניית החיילים. שמחו על המכתב. "אנו שמחים לדעת שכעת גם גורמים בתוך המערכת הצבאית ובתוך בסיסי חיל האוויר אינם מוכנים להשלים יותר עם האכזריות וההתעללות של חיל האוויר בכלבים", אמרה יעל ארקין, מנכ"לית תנו לחיות לחיות, שהבהירה כי הארגון דורש מחיל האויר לעבור להשתמש בשיטות החזקה חלופיות שאינן כוללות קשירה.

בתחילת חודש נובמבר הקרוב אף עומד להכנס לתוקפו צו מניעה שניתן לבקשת תנו לחיות לחיות בחודש יולי האחרון נגד חיל האוויר, ואשר מחייב אותו לספק לכל כלב שהוא מחזיק מרחב מוצל, בגודל הנדרש על פי החוק, אשר עד היום לא סופק לכלבים.

מצה"ל נמסר בתגובה: "הכלבים בבסיס פלמחים מטופלים בהתאם לפקודות הצבא, אשר כוללות בין היתר יציאה לרענון ממשימת שמירת הגדר. מכתבם של חיילי וקציני הבסיס התקבל היום בלשכת מפקד חיל האוויר, ועניין הטיפול בכלבים מוכר בחיל ומטופל על ידי הגורמים הרלוונטיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק