חשד להתעללות מינית בכלא, אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
"התעללות מינית בכלא הצבאי". אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

בבית חולים בצפון הארץ אושפז בחודשים האחרונים חייל בן 18.5 ששירת בחיל הלוגיסטיקה, לאחר שלטענתו עבר התעללות מינית וסבל מאיומים שונים בכלא הצבאי בו ריצה עונש מאסר - כך נודע לחדשות 2 באינטרנט.

הצעיר נשפט ל-24 ימי מחבוש בשל אי ציות פקודה, לאחר שלא קם למסדר הבוקר. כמה ימים אחרי שהחל לרצות את עונשו, השתנתה התנהגותו באופן קיצוני. הוא החל להסתגר בעצמו, סירב להתקלח או לישון, והראה סימני מצוקה שונים. החייל הופנה לבדיקת קב"ן, שהתרשם כי מדובר ב"חשד למצב פסיכוטי".

"האסירים במקום איימו עליי שיעשו לי דברים", סיפר החייל לקצין שבדק אותו, "באחד הבקרים הוציאו אותי לבידוד, כי רעדתי". הקב"ן הורה על אשפוזו, לאחר שככל הנראה הותקף מינית, והאסירים בפלוגה איימו עליו מספר פעמים בסכין. גם במהלך שהותו בבית החולים, מיעט החייל לדבר והסכים לומר רק ש"אנשים פגעו בו וצחקו עליו. במהלך בדיקותיו, הרבה לענות לשאלות השונות ב"לא יודע" ו"לא רוצה לדבר על זה".

שוחרר מהצבא - בניגוד לרצונו

בעקבות ההידרדרות במצבו הנפשי, החליטו בצה"ל להורות על שחרורו, וזאת על אף שביקש להשלים את שירותו הצבאי. החייל, המיוצג על ידי עורך הדין עידן פסח ממשרד קוזניץ, פסח ושות', פונה כעת לוועדות הצבא הרפואיות כדי לערער על ההחלטה, ולהבטיח את הישארותו בצבא.

"מדובר במקרה חמור מאין כמוהו, שבו כשל הכלא הצבאי בשמירה על גופו ובריאותו של חייל צה"ל שהיה תחת חזקתו", כתב עורך-הדין פסח בפנייתו, "תמוה מאוד מדוע צה"ל בחר שלא לטפל בשיקומו של החייל הקורבן ותחת זאת בחר לשחררו מן השירות בניגוד לרצונו נוכח מצבו הנפשי הקשה מאז האירוע".

עורך הדין עידן פסח (צילום: www.army.co.il)
"מקרה חמור מאין כמוהו", עו"ד פסח | צילום: www.army.co.il

"משרדנו פועל בימים אלה מול משרד הבטחון בתביעה להכרה בזכויות החייל ובדרישה כי יטופל על ידי משרד הבטחון לאלתר", הוסיף סנגורו של הצעיר, "החייל שוקל כעת הגשת תלונה למצ"ח בגין המעשים הפליליים שהתרחשו בבסיס הכליאה".

החייל סירב עד כה להתלונן על המעשים בפני חוקרי המשטרה הצבאית, בשל מצבו הקשה ומבוכתו. גורם צבאי מסר לחדשות 2 באינטרנט כי החייל קיבל טיפול רפואי לאחר שסירב לאכול ולשתות על ידי גורמי הרפואה המוסמכים בהתאם לתלונותיו ולמצבו הרפואי. בפני החייל עומדת האפשרות להגיש ערעור על שחרורו בהתאם לנהלים המקובלים בצה"ל, וחזרתו לשירות הן כחייל והן כמתנדב תיבחן ע"פ קריטריונים רפואיים המוגדרים לאחר שתוגש בקשתו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל לא התקבלה כל תלונה בנושא וכנהוג אם וכאשר תתקבל, תיבדק ותטופל על ידי רשויות הצבא".