גבול ישראל-לבנון. ארכיון (צילום: AP)
הגבול הצפוני. הבהלה חזרה | צילום: AP

אי אפשר להאשים את תושבי הגליל המערבי שבהלה אחזה אותם הבוקר כששמעו פיצוצים עזים. הרי רק לפני כ-10 ימים נפלו קטיושות באזור ללא כל התרעה מוקדמת. הפעם התברר כי מדובר בסך הכל במטוסים שהביאו לבומים על-קוליים, אבל חלק מהתושבים המתורגלים הבינו את זה רק כשכבר היו במקלטים.

סמוך לשעה 9:30 בבוקר נשמע רצף של בומים בגליל המערבי, בעיקר באזור נהריה וצפונית לה. חלק מהתושבים נתקפו בבהלה והתלמידים בחלק מבתי הספר הורדו למקלטים.

מכיוון שהתושבים לא שמעו רעש של מטוסים, הם שללו את אופציית הבום העל-קולי, וחשבו כי שוב מדובר, כמו שאירע לפני עשרה ימים, בנפילת קטיושות. החשש התגבר גם בגלל אופיים של הבומים, שהיו חזקים במיוחד. התושבים גם שללו את האפשרות כי מדובר בתרגיל צבאי, שכן צה"ל נוהג להודיע מראש על תרגילים, וכרוז אף דואג לעדכן את התושבים בכך.

"בשעה 9:20 בערך שמעתי שלושה בומים חזקים מאוד", סיפרה תושבת נהריה לחדשות 2 באינטרנט. "הבית כולו רעד. ניסתי להתקשר למשטרה ולעירייה, אך הטלפון שם היה תפוס. הבת שלי התקשרה בפאניקה מבית הספר וכולם נכנסו לבהלה". בחלק מבתי הספר בחרו שלא לקחת סיכונים: השיעור הופסק והתלמידים הובהלו למקלטים וחיכו להוראות כוחות הביטחון.

לשמור על קור רוח (צילום: AP)
הילדים הובהלו למקלטים, ארכיון | צילום: AP

בעקבות הבהלה, במשטרת הגליל מיהרו להרגיע: "בדקות האחרונות נשמעו בומים בתחום הערים נהריה ועכו. מדובר בבומים על-קוליים ואין כל אירוע פילילי או ביטחוני". גורמים בצה"ל אמרו כי מדובר ב"טיסת אימונים שגרתית".

לפני שבוע וחצי: נפילת קטיושות

המתיחות חזרה לצפון לאחר שלפני עשרה ימים נשמעו הדי פיצוצים באזור נהריה והגליל המערבי, ובמוקדי החירום באזור התקבלו דיווחים רבים של תושבים מודאגים על קולות נפץ. אז, בניגוד להיום, התברר כי מדובר בירי של שתי רקטות קטיושות. איש לא נפגע, אך נזק נגרם לעמוד חשמל.

קטיושות התפוצצו בצפון (צילום: שי שפירה)
הפעם לא קטיושה, ארכיון | צילום: שי שפירה

אחת הקטיושות נפלה בכניסה לאחד הקיבוצים מצפון לנהריה. במזל איש לא היה במקום. התושבים התלוננו כי לא נשמעה אזעקה באזור לפני הנפילה. "איך זה יכול להיות כזה דבר?", התרעמה אחת מהן. "עם כל ניסיון העבר, חייבים היו להזהיר אותנו קודם לכן. בנס אף אחד לא נפגע".

גם ראש עיריית נהריה, ג'קי סבג, התקשה להירגע. "אני שואל את הצבא האם אנחנו הפכנו לתחנת ניסיונות", הוא מוחה. "מחיר חייהם של תושבי נהריה הוא יקר. העניין מתחיל לחזור על עצמו. צריך לתת לנו תשובות".

על פי ההערכה במערכת הביטחון, חוליייה של הג'יהאד העולמי היא שירתה את הרקטות לעבר ישראל, ולא חיזבאללה. מדובר בארגון קיצוני אשר פעיליו היו אחראים לירי נקודתי גם בעבר.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק