אלוף אבי מזרחי - אלוף פיקוד מרכז (צילום: חדשות 2)
האלוף מזרחי. "הם לא בני אנוש" | צילום: חדשות 2

התבטאות יוצאת דופן מצד אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי. האלוף מזרחי התראיין לתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל ואמר כי לדעתו, יש צורך להטיל עונש מוות על המחבלים שרצחו את חמשת בני משפחת פוגל מאיתמר.

"הרמטכ"ל אמר זאת לפניי", אמר מזרחי. "הם לא ראויים להיקרא בני אנוש. באירוע המדובר היה נכון אם התביעה הצבאית הייתה דורשת עונש מוות על המבצעים".
 
לדברי האלוף, הוא הביע את עמדתו באוזני הפרקליטות הצבאית, והדגיש כי זוהי עמדתו האישית ולא עמדה מערכתית שעלתה בדיונים או בישיבות מטכ"ל. "אני אמרתי את זה למי שצריך לומר כדעתי", ציין מזרחי והוסיף כי בית הדין לא היה צריך בהכרח לגזור עונש מוות: "גם כשהתביעה דורשת עונש מוות, לא תמיד בית הדין נענה".
 
"אין פה נקמה", הדגיש האלוף מזרחי, "זה היה פיגוע ברוטלי ברמה שלא תתואר. הייתי בביתי בערב הפיגוע וראיתי את התמונות המזעזעות".

תמלילי החקירה נחשפים (צילום: חדשות 2)
אמג'ד וחכים עוואד - 130 שנות מאסר לכל אח | צילום: חדשות 2

על אחד משני הרוצחים של משפחת פוגל, חכים עוואד, נגזרו חמישה מאסרי עולם מצטברים - 130 שנות מאסר לכל אחד. בן דודו אמג'ד עוואד עדיין ממתין להחלטת בית הדין הצבאי בעניינו. עם זאת, בעוד בחוק הישראלי עונש מוות קיים רק לפושעים נאצים ועוזריהם, בדין המיוחד החל בשטחים קיים סעיף עונש מוות.

יותר מעשר פעמים בעבר נעשה ניסיון להטיל על מחבלים עונש מוות. אולם, הוא מעולם לא הוצא אל הפועל ותמיד הוחלף במאסרי עולם מצטברים. עם מעצרם של הרוצחים, צצו שמועות על כך שצה"ל תכנן לבקש בעבורם עונש מוות, אך לבסוף לא פורסמה בקשה שכזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק