הותר לפרסום כי המשטרה, צהל והשב"כ סיכלו פיגוע התאבדות גדול בירושלים. בחודשים האחרונים נעצרו פעילי חמאס בגדה שתכננו לבצע פיגוע התאבדות בשכונת פסגת זאב במהלך חודש אוגוסט - באותה העת היתה התרעה ממוקדת על פיגוע בעיר, שהובילה להיערכות ביטחונית מוגברת וחסימות כבישים. אז לא פורסמה הסיבה להתרעה, ועכשיו מתברר: המחבלים היו כבר בדרך לפיגוע ההתאבדות - שנמנע ברגע האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בתשתית של חמאס שבסיסה בחברון, וגייסה סייען שהסכים להחדיר לירושלים מחבל מתאבד ומטען חבלה מחברון. המטען נתפס בחברון ואילו המחבל נעצר בהר הבית, כשהגיע לשם להתפלל בפעם האחרונה לפני פיגוע ההתאבדות. מדובר באותה חוליה שביצעה את הפיגוע סמוך לבנייני האומה לפני כחצי שנה, בו נהרגה תיירת בריטית ונפצעו עוד 47 בני אדם.

החברים המרכזיים בחולייה שנחשפה (צילום: שב"כ)
החברים המרכזיים בחולייה שנחשפה | צילום: שב"כ

במקביל הותר לפרסום כי נחשפו 13 התארגנויות טרור נוספות בגדה המערבית, שתכננו להוציא לפועל פיגועים בישראל - בעיקר פיגועי חטיפה.

בשב"כ מדגישים כי חקירותיהם של המחבלים שנעצרו מצביעות על מאמץ מרוכז של חמאס לשקם את התשתיות הצבאיות של הארגון ביהודה ושומרון, ולהפעילן לביצוע פיגועים נגד יעדים ישראליים. למאמץ זה שותפים בין היתר מפקדת חמאס בחו"ל, הפועלת בעיקר מסוריה, סעודיה וטורקיה, אשר משמשת דרג מפקדה ומספקת מימון והכשרה; פעילי חמאס בכלא הישראלי המדרבנים את חבריהם בשטח לפעילות, כאשר האינטרס הראשון במעלה הוא מימוש פיגוע חטיפה; וכן החמאס ברצועת עזה, המסייע בהכוונה, במימון ובניסיונות להעביר אמל"ח לפעילות בגדה. בהנחיות שהועברו לחברי התשתיות שבהתהוות, ניכר כי דגש מיוחד ניתן על האפשרות לבצע פיגוע חטיפה לצורך מיקוח על שחרור אסירים.

חיילי צה"ל בדרך למעצר המחבלים
חיילי צה"ל בדרך למעצר המחבלים | צילום:

חשיפת החוליה בחברון ובירושלים וסיכול פיגוע התאבדות בירושלים

תשתית הטרור של חמאס שנחשפה התכוונה לבצע מספר פיגועי הרג המוני וחטיפה, ביניהם פיגוע התאבדות שתוכנן להתבצע ב-21 אוגוסט 2011, בשכונת פסגת זאב בירושלים. התשתית הייתה בשלבים מתקדמים של תכנון חטיפה באזור גוש עציון וחברון וכן תכננה לבצע מספר פיגועי תופת נוספים.

העצורים המרכזיים בתשתית זו הם:

• אימן אלעדם (39), שליח מפקדת חמאס בסוריה, שהופעל על ידי עזאם אלאקרע, פעיל צבאי בכיר במפקדת החמאס בסוריה, מטעמו ביצע פעילות מבצעית בזירות שונות בעולם, ביניהן סין, סוריה וטורקיה.

• חסין קואסמה (36), תושב חברון שריצה בעבר עונש מאסר בישראל, פעיל חמאס ומומחה החבלה של התשתית. הוא גויס לפעילות צבאית מטעם מפקדת חמאס בסוריה על ידי מאמון קפישה, פעיל חמאס צבאי השוהה בסעודיה, ומכווין פעילות צבאית של חמאס מול איו"ש. קואסמה שימש כ"מהנדס" של התשתית והכין את מטען החבלה בו נעשה שימוש בפיגוע סמוך לבנייני בביתו נתפסו מטען נוסף ושק עם חומרי נפץ.

מתג ההפעלה של תיק הנפץ (צילום: שב"כ)
מתג ההפעלה של תיק הנפץ | צילום: שב"כ

• עבד אל-רזאק קואסמה (17), תלמיד תיכון, בנו של חסין קואסמה. במהלך מאי 2011 גויס על ידי אביו על מנת שיסייע לו בהתכתבות האלקטרונית. הוא פתח מספר כתובות דואר אלקטרוני, ועסק בשליחת וקבלת הודעות, במסגרת הקשר של אביו עם מפעיליו בחו"ל.

• נידאל שחאדה (40), תושב חברון שריצה בעבר עונש מאסר בישראל. שימש כמגייס של חברי החולייה, והיה מעורב בגיוסו של אצחאק ערפה, אשר ביצע בפועל את פיגוע המטען סמוך לבנייני האומה בירושלים לפני כחצי שנה.

• אצחאק ערפה (23), תושב ראס אלעמוד. פעיל חמאס שעבד עד למעצרו באולם אירועים בירושלים. הרכיב ביחד עם חסין קואסמה את מטען הנפץ של הפיגוע בירושלים לפני כחצי שנה, והיה מעורב בהנחת תיק הנפץ בתחנת האוטובוס באותו הפיגוע. לקח חלק פעיל בהעברת המטען שאותר וסוכל. בחקירתו הודה ערפה כי תכננו בהמשך לבצע פיגוע חטיפה, וכי כבר ביצע תצפיות באזור צומת גוש עציון, לצורך בחינת האפשרות למימוש החטיפה במקום.

• סעיד קואסמה (20), פעיל חמאס תושב חברון שאמור היה לבצע פיגוע התאבדות בירושלים ב-21 באוגוסט. הוא היה אמור להוביל את המטען למקום המיועד לביצוע הפיגוע - כנראה בפסגת זאב. הוא נעצר ב-22 באוגוסט.

• מצעב אבו שחידם (22), פעיל חמאס תושב חברון שהיה מעורב באיתורם ובגיוסם של אצחאק ערפה וסעיד קואסמה. הוא היה מעורב בתכנון פיגוע החטיפה ביחד עם חסין קואסמה, ותכנן להסתיר את החטף המיועד בבית סבו. במהלך מעצרו נמצא ברשותו שוקר חשמלי, ובחקירתו מסר אקדח, שהעביר לו חסין קואסמה.

תיק הנפץ, שיועד לביצוע פיגוע ההתאבדות בירושלים, הוסגר ב-20 אוגוסט, במהלך חקירתו של מוביל המתאבד. שני מטענים וחומרי נפץ, שיועדו לביצוע פיגועים נוספים, נתפסו בידי כוחות הביטחון במקום מסתור בחברון. המתאבד המיועד, חברוני שהוכנס לירושלים, נעצר בעיר ב-22 אוגוסט. תשתית זו, שכללה גם זרוע ירושלמית, הייתה האחראית לביצוע הפיגוע סמוך לבנייני האומה בירושלים, ב-23 במרס 2011, באמצעות תיק נפץ. בפיגוע זה נהרגה אזרחית בריטית ונפצעו 47 ישראלים.

מי שחשף את התשתית התשתית הוא שליח של מפקדת החמאס בסוריה, שנשלח לבצע משימות ביהודה ושומרון ונעצר לחקירת השב"כ. המפקדה בסוריה העבירה לשטח באמצעותו כספים והנחיות לביצוע פיגועים, לרבות פיגוע חטיפה.

מטען החבלה שנחשף בתיק (צילום: שב"כ)
מטען החבלה שנחשף בתיק | צילום: שב"כ

אמצעי הלחימה שהוסגרו במהלך חקירת אנשי התשתית, כללו תיק נפץ, שאמור היה לשמש לביצוע פיגוע ההתאבדות בירושלים, ושהורכב ממטף כיבוי שמולא בחומר נפץ מסוג TATP, במשקל 6 ק"ג, סביבו הודבקו כדוריות רסס. עוד נתפס מטען נוסף וחומרי נפץ שיועדו לייצור מטעני תופת נוספים. 

חשיפת התארגנויות נוספות

מפת הפיגועים של החוליה (צילום: שב"כ)
מפת הפיגועים של החוליה | צילום: שב"כ
החל מאמצע שנת 2010 חשף השב"כ, בסיוע של השב"ס, תשתית צבאית של חמאס שפעלה מתוך כלא קציעות. למעלה מ-20 פעילים מרחבי יהודה ושומרון, רובם אסירים לקראת תום ריצוי עונשם, גויסו,טרם שחרורם מהכלא והונחו לבצע פיגועי טרור באיו"ש, בדגש על פיגוע חטיפת חייל לצורך מיקוח על שחרור אסירים. מימון הקמת התשתית ופעילותה הגיע בחלקו מגורמי חמאס ברצועה. 

ביוני 2011 חשף השב"כ בסיוע צה"ל חוליה צבאית של חמאס בחברון, אשר הייתה בשלבי הקמה מתקדמים, לקראת ביצוע פיגועים. החוליה, הופעלה בידי תשתית חמאס צבאי ברצועת עזה, קיבלה הנחיות לביצוע פיגוע חטיפה, והייתה אמורה לקבל את האמל"ח לפעילותה מידי התשתית ברצועה, שהתכוונה להבריחו מהרצועה דרך סיני.  ראש החוליה גויס לפעילות בסעודיה על ידי 2 פעילים של הזרוע הצבאית של חמאס, עז אלדין אלקסאם, תושבי רצועת עזה.