מאחורי דלתות הידראוליות נחשף מתחת לרחבת תאטרון "הבימה" המקלט הגדול בישראל. 5,600 בני אדם ירדו במדרגות המובילות אליו ויימצאו שם מחסה, במקרה שתל אביב תותקף בטילים.

עו"ד עופר שחל, יו"ר החברה המנהלת את החניון, הציג בראווה את מה שיעמוד לרשות התל אביבים בעתות חירום: "מים ושתייה יש כאן וגם מקלחות. יש כאן מסנני אב"כ בכל קומה, שהופכים כל קומה למתקן ממוגן לפי התקן של פיקוד העורף. זה לא רק חניון, אלא גם עיר מקלט".

לפי התכנית, יוקמו בעתיד חניוני מקלט מסוג זה גם תחת שדרות רוטשילד, בן גוריון וח"ן - ומאוחר יותר גם בערים נוספות.

בשבוע הבא ייערך תרגיל העורף הלאומי השנתי "נקודת מפנה", ובמערכת הביטחון נערכים לאפשרות שאזרחי המדינה יהיו נתונים לירי טילים אפילו למשך חודש שלם.

איום מיידי לא עומד על הפרק, אבל נערכים לכל תרחיש

זה רק תרגיל. היערכות העורף (צילום: חדשות 2)
זה רק תרגיל. היערכות העורף | צילום: חדשות 2

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, אמר באותו ההקשר כי "אנחנו יודעים לגבות מחיר מכל אלה שיחשבו שהם יכולים לפגוע בעורף מדינת ישראל. מעבר לזה, אנחנו גם יודעים להגן על עצמנו. בתרגיל הזה נביא את זה לידי ביטוי".

לראשונה תנוסה גם מערכת ההתרעה הסלולרית. הודעה על ירי טילים תישלח לחמישה מיליון טלפונים ניידים. "מד"א רכש לאחרונה ציוד מהטובים בעולם. מתחם אוהלים חדש מקנה את האפשרות להתמודד עם אירועים רבי נפגעים כמו רעידות אדמה ואחרים", הסביר אלי בין, מנכ"ל מד"א.

לצד כוחות ההצלה, תתורגל גם פעילות מערך ההגנה של חיל האוויר - ה"חץ" ו"כיפת ברזל". פיקוד העורף יחל השבוע במסע הסברה כיצד להתמגן. חשוב להדגיש כי נכון לעת עתה, אין איום מיידי על אזרחי מדינת ישראל - אבל למרות הכל, חשוב מאוד להתגונן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק