התפרעויות בהר הבית (ארכיון) (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

שוב לא שקט בהר הבית: בשעות הבוקר נרשמו עימותים בהר הבית, לאחר שעשרות צעירים ערבים יידו אבנים וירו זיקוקים, והמשטרה השיבה לעברם בגז מדמיע. שני שוטרי מג"ב נפצעו קל מיידוי האבנים, ו-24 צעירים ערבים נעצרו בחשד להפרות סדר והתפרעות. האתר נסגר למבקרים מחשש להסלמה נוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הלילה נעצרו חמישה צעירים ערבים, כשניסו על פי החשד לטפס על החומה המזרחית ולהיכנס להר הבית. החמישה נעצרו כשברשותם גז מדמיע והועברו לחקירה במרחב דוד.

"כוחות משטרה הפרוסים מאז שעות הבוקר המוקדמות ישמרו על הסדר וימנעו כל נסיון לשבש את שגרת החיים בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים", נמסר מהמשטרה, שהדגישה כי הר הבית פתוח למבקרים.

פייגלין: "ההר נכבש על ידי החמאס"

בסיום הערכת מצב שהתקיימה הבוקר במשטרת ירושלים לפני ההתפרעויות, בראשות מפקד המחוז ניצב יוסי פריינטי, החליט מפקד המחוז לאשר כניסת גברים מעל גיל 50 בעלי תעודות זהות כחולות בלבד לתפילה בהר הבית ונשים בכל גיל. ההחלטה התקבלה לאור כוונות של צעירים ערבים להפר את הסדר בהר הבית. לאחר מכן נאסרה כניסת המבקרים לאתר.

לפני סגירת האתר, הספיק לבקר במקום ח"כ משה פייגלין (הליכוד ביתנו), תחת אבטחה משטרתית. בתום ביקורו טען כי "ההר נכבש למעשה על ידי החמאס והתנועה האסלאמית. המשטרה הותירה נתיב צר של כמה מטרים ואפשרה ליהודים לעלות לשלוש דקות".

פייגלין הצהיר כי לא יהיה מוכן לחזור להר במתכונת זו: "מתוך רצון לשתף פעולה עם המשטרה הנמצאת בין הפטיש לסדן נעתרתי לבקשה של מפקד המחוז והסכמתי להכנס בתנאים הללו. אולם אני מודיע כי זו הפעם האחרונה ולהבא לא אשתף יותר פעולה עם כניעה שכזו".

הצגה נוספת על הכוונת? מירי רגב (צילום: ערוץ הכנסת)
לא תגיע להר הבית. ח"כ רגב | צילום: ערוץ הכנסת

ח"כ רגב ביטלה את ביקורה באתר

במקביל, ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו) ביטלה הבוקר את עלייתה להר הבית, שתוכננה להיערך היום. רגב, יו"ר ועדת הפנים, הבהירה כי הסיבה לביטול הביקור היא החשש להפרות סדר בשל המתיחות הגבוהה באזור. 

"לאור העובדה שכוונתי לעלות להר הבית במסגרת ביקור פתע נחשפה ומכאן שיש חשש כי הדברים יביאו להתחממות היצרים סביב ההר, החלטתי שלא להגיע כלל לסביבת ההר", מסרה רגב.

עם זאת, ח"כ רגב הדגישה כי המצב הקיים בהר הבית הוא "אפליה לרעה". "לא ייתכן שהערבים יפעילו במקום טרור והחשש מכך יביא את המשטרה לסגור את ההר רק בפני יהודים בעוד ערבים עולים אל ההר ללא על הפרעה", הוסיפה. 

בשבוע שעבר אירעו מספר עימותים בהר הבית: ביום רביעי התעמתו כוחות משטרה עם עשרות מאמינים מוסלמים בכניסה למתחם הר הבית. עשרות צעירים החלו ליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה. שוטר אחד נפצע קל לאחר שכוח משטרתי הדף את המתפרעים. ביום ראשון שעבר העימותים פרצו אחרי שהמשטרה התירה כניסה של מתפללים יהודים למתחם הר הבית שעליו ניצב מסגד אל-אקצה.