"שרביט קסמים" - בדרך להפוך מבצעית (צילום: משרד הביטחון)
שרביט קסמים, ארכיון | צילום: משרד הביטחון

ארצות הברית טרפדה עסקת נשק בין ישראל לפולין: גורם ביטחוני ישראלי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל הפסידה 13 מיליארד דולר, שהייתה אמורה לקבל מפולין בתמורה למכירת מערכת הגנה מפני טילים "שרביט קסמים", בגלל לחץ שהופעל על ידי גורמים בוושינגטון - שהציעו למכור לפולנים מערכת מתחרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגורם, שצוטט בעילום שם, טען שכפיצוי, החברה המייצרת את מערכת "שרביט קסמים" תיקח חלק בעסקת נשק עתידית בין ארצות הברית לפולין. "האמריקנים יהיו מאושרים, הפולנים יהיו מאושרים ומשהו בסוף יישאר גם לנו", אמר הגורם הישראלי.

בכירים בארצות הברית הסבירו שהמתחים בין וושינגטון למוסקבה הגבירו את האינטרס של פולין לחזק את קשריה עם ארצות הברית, מה שגרם ככל הנראה למנהיגים בוורשה לבחור בהצעה האמריקנית.

הטיל המיירט. שרביט קסמים (צילום: דוברות משרד הביטחון)
ארכיון | צילום: דוברות משרד הביטחון

"כבר הופעלו עלינו לחצים", הודה הגורם הישראלי מבלי לפרט. "אנחנו לא יכולים למכור את כל מה שאנחנו רוצים". לטענתו, ישראל השלימה עם ההפסד לארצות הברית בעסקת הנשק המדוברת עם פולין.

גורם ביטחוני אמריקני אמר בתגובה לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא לא יודע על שום לחץ שהופעל על ישראל מצד ארצות הברית לסגת מהמכרז הפולני.

מפולין נמסר שהיא רוצה להחליט איזו מערכת הגנה לקנות עד סוף השנה הנוכחית, ולדברי מומחים במדינה, ורשה מתכוונת לפרוס את המערכת שתרכוש עד שנת 2022.