בית משפט השלום בעכו התיר היום לפרסם פרשייה ביטחונית על רקע לאומני שנחקרה בשבועות האחרונים במשטרת הגליל. במהלך חודש דצמבר האחרון התארגנה קבוצת צעירים משפרעם ותכננה, על פי החשד, לפגוע באזרחים כנקמה על פעולות צה"ל ברצועת עזה.

הקבוצה פעלה בזמן מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, אז התארגנו 9 צעירים תושבי שפרעם בשנות ה-20 לחייהם, ותכננו לפגוע בעוברים ושבים אשר נסעו על כביש 79 שנחשב לאחד הצירים הראשיים באזור הגליל.

החבורה תכננה לחסום כבישים ראשיים במהלך המלחמה, ליידות אבנים, להבעיר צמיגים ולפגוע באזרחים באופן שיכול היה להביא גם להרג, בזמן שכוחות הביטחון היו עסוקים בפעילות ביטחונית. בסוף דצמבר התקבל דיווח על יידוי אבנים וחסימת כביש 79 משני הכיוונים על ידי עמוד תאורת רחוב. עוברת אורח נתקלה עם מכוניתה בעמוד ונפגעה באורח קל. כתוצאה מהתקרית, היא פונתה לטיפול רפאי בבית החולים רמב"ם בחיפה.

מחאה על פעולות צה"ל בעזה

הרקע לאירועים ולכוונות הוא מחאה של החשודים עם תושבי עזה במהלך מבצע עופרת יצוקה. תחילתה של החקירה הייתה סמויה ושנעשתה תוך שיתוף פעולה עם גורמי הביטחון. כאשר נאספו הראיות הוחלט על מעצר החשודים.

חברי הקבוצה הודו ואף שיחזרו את האירוע. בחקירתם הם מסרו שתכננו מראש את הפגיעה באזרחים באזרחים, בביטחון ובתשתיות המדינה. לצורך מטרה זו אספו צמיגים ואבנים, רכשו דלק והמתינו במקום האירוע בו הפילו את העמוד, בסמוך לכניסה לאחד המצפים באזור.

במהלך השבועות האחרונים הוארך מעצרם מספר פעמים. משטרת הגליל מתכוונת להגיש עוד מחר הצהרת תובע לצורך הגשת כתבי אישום. סעיפי האישום כוללים סיכון אנשים במזיד בנתיב תחבורה, אשר בצידו מאסר לתקופה של עד 20 שנים. בנוסף צפוי כתב האישום לכלול סעיפים נוספים של הצתה וגרימת נזק לרכוש.

חשד: צעירים ערבים תכננו לחטוף חיילים