"ירידה במספר התיקים", המשטרה הצבאית (צילום: חדשות 2)
כלא 4 - אחרי שירות בשוודיה. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

סיפור קפקאי בנוסח שוודי? בית הדין הצבאי ביפו גזר שלושה חודשי מאסר על טוראי מ', צעיר בן 24 שנולד בארץ אך מתגורר ב-8 השנים האחרונות בשוודיה, לאחר שהודה במסגרת הסדר טיעון שהשתמט מהצבא. כשהיה בן 17, נודע לו שאביו חלה באיידס והוא נסע אליו באופן מיידי - זאת לאחר שכבר עבר את הליך המיון של הצו הראשון. כשהגיע לשוודיה הוא גויס בכפייה לצבא השוודי. אבל בצה"ל מיצו עמו את הדין כשחזר לאחרונה ארצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הצעיר, לאחר גיוסו אמו, שהייתה בישראל, פנתה לרשויות הצבא כדי לברר אם הוא יצטרך לשרת גם בצה"ל, אך אלה, לטענתם, לא השיבו לה. בנוסף, לדברי הצעיר - הוא מעולם לא קיבל צו גיוס. אחרי 8 שנים, כשהוא כבר בן 26 הוא הגיע בסוף חודש אוגוסט לישראל, ונעצר בנתב"ג בגין השתמטות.

כבר כמעט שבועיים שהוא מוחזק במעצר בכלא 4. בתחילת השבוע בית הדין הצבאי ביפו הגיע איתו להסדר טיעון לפיו הוא ירצה מאסר של 3 חודשים.

במהלך שירותו בשוודיה, היה הצעיר עד למוות טרגי של חברו ליחידה מה שגרם לאשפוזו מספר פעמים לטיפולים פסיכיאטרים. נשיאת בית הדין כתבה אף היא כי היא בספק אם הוא היה יכול לשרת בצה"ל בשל מצבו הנפשי, שנגרם כתוצאה מהשירות הצבאי בשוודיה.

החייל כלוא כעת כשהוא במצב נפשי קשה בכלא 4 - ואף שבת רעב במשך 24 שעות. עורך דינו, עידן פסח, מסר בתגובה: "אנחנו תמהים איך הצבא מעמיד אדם כמו הנאשם הזה לדין בגין עבירת השתמטות משירות בנסיבות המיוחדות של המקרה הזה ובעיקר כאשר הצבא לא עשה שום פעולה על מנת לעדכן את הנאשם שהוא חייב בגיוס בישראל.

עורך הדין עידן פסח (צילום: www.army.co.il)
"התנהלות תמוהה". עו"ד פסח | צילום: www.army.co.il

"מצבו של הנאשם הזה דומה למצבם של הרבה נערים ישראלים ששוהים בחו"ל יחד עם משפחתם וכלל אינם מודעים לכך שמכוח הדין בישראל הם חייבים לשוב ארצה ולשרת בצה"ל. אנו מקווים שגורמי צה"ל ייתנו דעתם למקרה האמור וישנו את הנהלים הקיימים", דברי הפרקליט. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החייל המדובר מטופל על ידי הגורמים הרלוונטיים".