לפני חצי שנה: חייל צה"ל נהרג מפיצוץ מוקש (צילום: חדשות 2)
אסון במהלך אימון בגולן, זירת התאונה היום | צילום: חדשות 2

חייל בחיל ההנדסה נהרג היום בפיצוץ מוקש נגד טנקים במהלך פעילות לפינוי מוקשים ליד גדר הגבול בדרום רמת הגולן. הודעה נמסרה למשפחתו. שני חיילים נוספים נפגעו קל. בצה"ל הפסיקו את הפעילות ופתחו בתחקיר נסיבות התאונה, שבמסגרתו ייבדק מדוע הופעל המוקש.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התאונה הקשה התרחשה סמוך לשעה 17:00 במהלך פעילות לפינוי מוקשים במסגרת הכשרת היסוד של חיל ההנדסה. מדובר בהכשרה של פלוגות לוחמות ובפעילות שנעשית בשגרה לכל אורך השנה. החייל שנהרג התגייס לצה"ל לפני כמה חודשים. 

מסוק מעל זירת התאונה בגולן (צילום: חדשות 2)
מסוק מעל זירת התאונה בגולן | צילום: חדשות 2

מפקד זרוע היבשה אלוף גיא צור מינה צוות מומחים לתחקור האירוע. בראש הצוות יעמוד אלוף-משנה, ובין היתר ייבדק האם מדובר בטעות אנוש או בגורם אחר שהביא לפיצוץ המוקש.

גורם בכיר בזרוע היבשה אומר כי הכוח שביצע את הפעילות נערך כראוי, עשה את כל ההכנות הנדרשות והיה לבוש בבגדי המיגון המתאימים. "הכוח נכנס לתוך שדה המוקשים וביצע פעולות ראשוניות במהלכן מספר חוליות החלו לפעול וחשפו מספר מוקשים", אמר.

זירת האירוע, אתמול (צילום: חדשות 2)
הכוחות בשטח | צילום: חדשות 2

"נדרש לחץ של כ-150 ק"ג כדי להפעיל את המוקש"

הוא הסביר כי החוליה שבה היה חייל שנהרג מצאה את המוקש וסימנה אותו וכן גילתה מוקשים נוספים. "מסיבה בלתי ידועה אירע פיצוץ של המוקש והחייל נהרג", אמר. "זה מוקש ישראלי שעל מנת להפעילו נדרש לחץ של כ-150 ק"ג".

לדברי הגורם, מדובר בהרמת שדה המוקשים הראשונה של הכוח, אך לא של המפקדים שהיו עמו בשטח: "הקצין הבכיר באזור היה המ"פ ומעליו מפקד ההכשרה המתקדמת בדרגת רב סרן ועוד אנשים מוסמכים".

הגורם הבכיר הדגיש כי השלב שבו אירע הפיצוץ אינו שלב של חבלה, אלא של חשיפה ואמר: "לא ידוע אם החייל נגע במוקש, או שהתחיל לעבוד עליו". לדבריו מדובר באירוע חריג ולא זכור מתי קרה משהו דומה בצה"ל.

מחר, עם אור ראשון, ימשכו החיפושים אחרי גופת החייל.

בהכנת הידיעה השתתפו: גיא ורון, ניר דבורי ומתן חצרוני