מערכת הביטחון מציגה - מופע הסברה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שורה של שגרירים, נספחים צבאיים מרחבי העולם ועשרות עיתונאים מכלי תקשורת זרים גדשו את נמל אילת, שם נערכה הצגת הנשק ואמצעי הלחימה שנתפסו בשבוע שעבר על סיפונה של הספינה KLOS C. את האירוע העברנו בשידור מיוחד כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אם הנשק הקטלני הזה שאתם רואים לפניכם שהוחבא בבטן האנייה היה מגיע לארגוני הטרור ברצועת עזה, הם היו עושים בו שימוש רצחני נגד אזרחי ישראל", פתח נתניהו את דבריו. "טילים אלה היו עלולים לפגוע בתל אביב, בירושלים, ואף בפאתי חיפה". בעת שסקר את כלי הנשק, לקח ראש הממשלה את אחד מכדורי הרובה כדי להראותו למנהיגים מהעולם בפגישותיו עמם.

נתניהו ויעלון במסיבת העיתונאים
נתניהו ויעלון במסיבת העיתונאים | צילום:

הוא ציין כי ברגע שהמידע על המשלוח הגיע אליו, הוא הנחה את גופי הביטחון להסיר את האיום מיידית. בדבריו, ניכר היה לשמוע את הביקורת שהוא מותח על הקהילה הבינלאומית, שנשארה אדישה לנוכח המשלוח שנתפס: "יש כאלה בקהילה הבינלאומית שלא היו רוצים שנקיים את האירוע הזה. וגם אינם רוצים שנראה לעולם את מה שבאמת מתרחש בתוך אירן". בעת שסקר את כלי הנשק, ראש הממשלה לקח את אחד מכדורי הרובה כדי להראות זאת למנהיגים מהעולם בפגישותיו עמם.

לדבריו, קשה להם עם זה שישראל חושפת את האמת מאחורי החיוכים המזויפים של טהרן: "הם רוצים להמשיך לטפח את האשליה שאירן שינתה כיוון. העובדות שאנו רואים כולל אלה על הרציף הזה, עובדות אלה מוכיחות את ההיפך הגמור".

אין תמונה
הנשק שנתפס מוצג לראווה
חשיפת האמצעים, לפני כשלושה שבועות (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת האמצעים, אתמול | צילום: דובר צה"ל

הוא ציין כי בנוסף לעדויות על הטילים עצמם, גם אנשי הצוות הודו כי הטעינו את המכולות בנמל הראשי של אירן. "אני שמעתי לכל היותר גינויים בודדים ורפים בקהילה הבינלאומית. היינו עדים לחיוכים ולחיצות ידיים של נציגי המערב עם ראשי המשטר האירני בטהרן ממש בשעה שהטילים האלה נפרקו כאן באילת. אם אנו בונים מרפסת באיזו שכונה בירושלים אנו שומעים מהקהילה הבינלאומית מקהלה של גינויים נגד ישראל. הצביעות הזאת לא רק פסולה מוסרית אלא מסוכנת".

הוא הזהיר כי בפעם הבאה, במקום להסוות טילים - אירן תצייד את המכולות במזוודות גרעין, אותן תוכל לשלוח לכל נמל בעולם. "לפני שיהיה מאוחר מדי על העולם להתעורר מהאשליה שהוא מצוי בזה ולמנוע מאירן יכולת לייצר נשק גרעיני", הוא סיכם.

הטילים נפרסו
הטילים נפרסו | צילום:
אחד ממסמכי הספינה
אחד ממסמכי הספינה | צילום:

יעלון: האירנים - יצואני הטרור הגדולים בעולם

 "אפשר לראות כאן מה נחסך מאזרחי מדינת ישראל", הוסיף שר הביטחון יעלון. "זו עוד דוגמה לעובדה שהמשטר האירני למעשה הוא יצואן הטרור הגדול ביותר בעולם. אין סכסוך במזרח התיכון שהמשטר הזה אינו מזין אותו בנשק ותחמושת, בכסף ובאימונים או בידע של טרור - מאפגניסטן דרך בחריין, תימן, סוריה, לבנון ובמקרה הזה רצועת עזה".

הוא הדגיש כי "כפי שאתם רואים אנחנו יודעים להגן על עצמנו וכך נמשיך לעשות: קרוב, רחוק, בים, באוויר וביבשה בעזרת צה"ל, וכוחות הביטחון האחרים. אנו פועלים כאילו 'אם אין אני לי מי לי'".

"המאבק שלנו בכל איום למען אזרחי מדינת ישראל ימשיך בכל זמן ובכל מקום בו נידרש להיות, ואנו מוכנים לאתגרים הבאים", ציין סגן הרמטכ"ל אלוף גדי אייזנקוט, שמחליף את הרמטכ"ל גנץ בעת ביקורו בארה"ב.

מפקד חיל הים חזר מהים: "תודה לכולם"

מפקד חיל הים אלוף רם רוטברג ששהה בים עם הלוחמים לאורך המבצע, ביקש להודות לכל הכוחות המעורבים. "כמו כל פעילות או מבצע אנו נתחקר, נלמד ונפיק לקחים וניערך לקראת המבצעים העתידיים, אני מניח שככל יתר המבצעים הם יהיו חשאיים וחסויים ועל פי הצורך הם יהיו גלויים כמו במבצע הזה".

רוטברג ערך מוקדם יותר לראש הממשלה ולשר הביטחון, תדרוך על הסוואת הרקטות והכדורים בתוך שקי המלט. בנוסף, אלוף-משנה מאגף המודיעין הסביר לנתניהו איך הרקטות הוברחו - ומהם סימני הזיהוי שמעידים על כך שאירן בוודאות עומדת מאחורי המשלוח. בין היתר הוא הראה את ההוכחות למעבר במכס האירני.

קצין אחר מאגף המודיעין, הסביר לראש הממשלה את היכולות של הטילים שנמצאו. "עוצמת הנזק דומה לזה של רקטות הפאג'ר 5 שנורתה במהלך מבצע 'עמוד ענן' אבל בשונה מהרקטה הזאת, מה שמאפיין אותה זה הרסס שלה ואם היא הייתה משוגרת לעבר ראשון לציון הנזק היה גדול יותר", הוא אמר. לדבריו, הקשר האירני הוא גם פצצות המרגמה, שעל אף שהן נראות פשוטות, הן מתוצרת אירן: "יש לנו עלוני שיווק של התעשייה הצבאית האירנית ופצצת המרגמה הזו מופיעה שם".

מסמך נוסף מספינת הנשק
מסמך נוסף מספינת הנשק | צילום:

לנוכח דברי הביקורת, בוטלה התכנית להציג על מסכי הענק תמונות של הוצאות להורג שהתבצעו בחודשים האחרונים באירן בכיכרות העיר, מתוך מטרה לחשוף את הפרות זכויות אדם במדינה. עם זאת, נחשפו לראשונה שטרי המטען של האנייה ותכולת האנייה, שמוכיחים חד משמעית שמדובר בהונאה אירנית.

השלל הרב שנמצא על בטן האנייה והוצג, נפרס כבר הבוקר. הוא כולל כ-40 רקטות מסוג M302 לטווחים שבין 90 ל-160 קילומטרים, 181 פצצות מרגמה בקוטר 122 מילמטרים וכ-400 אלף כדורים לנשק קל בקוטר 7.62.

_OBJ

אתמול הושלמה באמ"ן החקירה של אנשי צוות הספינה, מרביתם אזרחים טורקים שלא ידעו דבר על המשלוח האסור שהסתתר בבטן האנייה. עוד היום בתום הטקס רב המשתתפים, יועמסו המכולות חזרה על הספינה והיא צפויה להפליג לדרכה.

נתניהו אישר, הלוחמים פשטו על הספינה

בשבוע שעבר השתלטו לוחמי חיל הים על הספינה בפשיטה דרמטית בלב ים. בסרטון שפרסם דובר צה"ל נראות ספינות המלחמה של חיל הים שמשקיפות על אניית הנשק והסירות של לוחמי הקומנדו הימי שמהן טיפסו עליה. הלוחמים טיפסו בסולם לסיפון בנשקים שלופים ופתחו בסריקות מאובטחות ברחבי הספינה אחר הטילים שנועדו להגיע לידי ארגוני הטרור בעזה.

ראש הממשלה נתניהו שהיה בזמן המבצע בביקור בלוס אנג'לס הוא שנתן את האור הירוק לפתיחת ההשתלטות שנועדה להפליל את אירן ולהפנות אצבע מאשימה לעבר המשטר העומד מאחורי המשלוח. נתניהו מיהר לברך את הלוחמים שפעלו במהירות וללא הפרעה, והבטיח לנצל את הבמה כדי להמשיך ולחשוף את הפעולות של המשטר האירני.