אנשי חיל הים השתלטו סמוך לשעה 11:30 על "המשט היהודי" שעשה דרכו מצפון קפריסין לכיוון חופי עזה, במטרה לשבור את המצור על הרצועה.

על הספינה נמצאים פעילי שמאל יהודים מישראל ומאירופה. 9 הפעילים לא התנגדו להשתלטות אנשי חיל הים והפעולה עברה ללא אלימות משני הצדדים. ספינות צה"ל מלוות כעת את היאכטה הקטנה, שצפויה להגיע לקראת 13:00 בצהריים לנמל אשדוד.

באשדוד, יועברו האזרחים הישראלים שהיו על הסיפון לטיפול משטרת ישראל. האזרחים הזרים יועברו, דרך משרד הפנים, לנמל התעופה בן גוריון ומשם יטוסו למחוז חפצם. לא ברור אם ישנו סיוע הומניטרי על הספינה, מפני שהיא כה קטנה ועל סיפונה שטים 9 אנשים. אך אם ישנו סיוע כזה, מבהירים במערכת הביטחון, הוא יועבר לרצועה כמקובל, לאחר בדיקה ודרך המעברים היבשתיים.

רשת אל ג'זירה העבירה שידור חי מההשתלטות על היאכטה. פעיל השמאל יונתן שפירא דיבר עם המגישים בטלפון ואמר: "הם עולים על הסיפון, הם משתלטים על הספינה, יש כאן ניצול שואה ועכשיו משתלטים על כולנו, הם אוזקים אותנו. הם מניחים אזיקים על ידיו של ניצול השואה. חיל הים הישראלי מניח אזיקים על ידיו של ניצול שואה".

שפירא מספיק להוסיף: "עכשיו הוא לוקח לי, הם לוקחים לי את הטלפון", ואז נקטע השידור.

מדובר צה"ל נמסר כי "טרם ההשתלטות העבירו אוניות חיל-הים שתי אזהרות לקברניט היאכטה לפיהן הם עוברים על חוקי מדינת ישראל ועל החוק הבין-לאומי. כאמור אזהרות אלה נדחו על-ידי קברניט היאכטה ונוסעיה שנכנסו לשטח הסגר הימי האסור על-פי חוק. דובר צה"ל מצר על העובדה שכוחות חיל-הים הישראלי נאלצים להסיט את פעילותם ממניעת טרור והברחת אמל"ח לאויבי ישראל ולהתמודד עם פרובוקציות מסוג זה".

אב שכול על הספינה: "אנחנו לא ארגון טרור"

רמי אלחנן, אב שכול הנמצא על הספינה אמר הבוקר בשיחה עם חדשות 2, כי "אנחנו נחושים להמשיך בדרכנו לעזה ומי שירצה לעצור אותנו ייאלץ לעשות זאת בכוח. אין לנו פצצות, אין לנו חומרי תעמולה, אנחנו לא ארגון טרור".

אמש הודיעה ישראל רשמית כי לא תאפשר לספינת הסיוע להיכנס למים הטריטוריאליים של רצועת עזה. "אם הספינה תפנה לנמל אל-עריש או לנמל אשדוד, הציוד שעליה יפורש ויורשה להיות מועבר לרצועת עזה לאחר שייבדק", אמר דובר משרד החוץ יגאל פלמור.

הספינה "איירין" יצאה שלשום מנמל פמגוסטה שבקפריסין, ועליה פעילי שלום ישראלים, פעילים מאירופה ומארצות הברית. בין הפעילים - גם ניצול השואה ראובן מושקוביץ' והטייס לשעבר יונתן שפירא.

בישראל אמרו אתמול כי חיל הים יעצור את המשט, אם הפעילים יתעקשו וינסו לשבור את המצור המוטל על הרצועה. עם זאת, במשרד החוץ אישרו הערב כי עדיין לא נוצר קשר עם קפטן הספינה ואנשיה "הכוונה היא לעלות מול קפטן הספינה בקשר ולהבין לאן בדיוק בכוונת הספינה לפנות", נמסר הערב ממשרד החוץ.

במקביל, מתארגן משט מחאה נגד המצור על רצועת עזה, המונה שמונה ספינות, ואשר צפוי לצאת מיוון במהלך שלושת החודשים הקרובים. בחמאס ממשיכים להבטיח גם הערב כי משטים רבים נוספים צפויים לצאת בתקופה הקרובה לעבר רצועת עזה, כשמטרתם היא הסרת המצור.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק